Tre miljönyheter som får oss att tro på jordens framtid
Det finns glada nyheter även när det gäller vår jord. Här är tre exempel som får oss att tro på framtiden.
Långtifrån allt är mörker när det gäller naturens och miljöns framtid. Webbsidan natursidan.se rapporterar regelbundet om ljuspunkter.
1. Fler handlar ekomat
Bland de senaste är att försäljningen av ekologisk mat i svensk detaljhandel ökade med 23 procent under första halvåret. Svenska konsumenter handlar just nu mest ekologisk mat i världen, tillsammans med danskarna. Detta beror på en stor produktionsökning av svenskt ekojordbruk. Ökningen bedöms ha varit ännu större, om det funnits mer ekoprodukter att sälja.
2. Vi har fått fler naturreservat
Vi har dessutom fått många nya naturreservat i landet. Strax väster om Vättern har Baremosse med nästan 400 hektar naturskog skyddats till gagn för bland annat orre och tjäder. I Västerbotten invigs snart Långbergskullarnas naturreservat med klapperstensfält, grottor och orörd skog. Och på Gotland ska det 26 hektar stora reservatet Nors inrättas till skydd för akut hotade lavar.
3. Världens vilda tigrar ökar
Som grädde på moset kommer den glädjande nyheten att världens vilda tigrar äntligen ökar. De sex senaste åren har antalet stigit med 22 procent och nu beräknas nästan 4 000 tigrar leva fritt i vilt tillstånd. Framgångarna har nåtts i Indien, Ryssland, Nepal och Bhutan.