Gå till innehåll
Shopping Utbildning
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Land 2 juli 2015

Billigt och dyrt på sommarens gårdsauktioner

Stora, skrymmande möbler kan du ofta fynda till låga priser. Designföremål från 1950- och 60-talen brukar kosta mer. Här är listorna för billiga och dyra prylar på sommarens gårdsauktioner.

FOTO: Mostphotos

Detta brukar vara billigt på auktion:

Tavlor, ofta kostar en ny ram mer än hela tavlan.

Speglar, kolla lite extra så att glaset är helt.

Klockor, men se till att klockan går och att det finns en nyckel att dra upp den med.

Verktyg och redskap. Gamla rejäla spadar och grepar är ofta prisvärda.

Köksprylar och husgeråd = fyndläge.

Prydnadssaker av enklare slag går att få för en billig peng.

Kläder, undantag för märkesplagg.

Dukar, lakan och trasmattor går ofta bort för en spottstyver. Här kan man hitta vackra broderier och spetsar, riktiga klosterarbeten, men titta noga efter fläckar, hål och lagningar.

Trädgårdsmöbler är ofta av bra kvalitet och går att köpa för bra pris.

Porslin av enklare slag. Tänk på att serviser tillverkade före 1950-talet inte går att diska i diskmaskin eftersom både motiv och guldkant bleknar. Svenska serviser är mera eftersökta än utländska och de är lättare att komplettera.

Stora möbler, särskilt stora och klumpiga i nyrokoko och nyrenässans, är billiga. Det är välgjorda möbler som tillverkats med omsorg. Tänk på: Ju fler stolar det finns av samma sort desto högre blir priset per styck.

Kistor är bra förvaringsmöbler och de är billiga trots att de ofta är gamla.

Soffor och fåtöljer från 1960- och 1970-talet är ofta stoppade med skumgummi som blivit hårt och smular sig. Det blir dyrt att låta en yrkesman klä om stoppade möbler, men kan du själv göra det blir det ett fynd.

Nysilverbestick är dekorativa och billiga.

Gungstolar är inte längre så efterfrågade och kan fås för en struntsumma.

Spinnrockar är ofta både dekorativa och prisvärda.

Läs också: Så fyndar du på sommarens gårdsauktioner

land.se skriver om aukion.
Porslin från 50- och 60-talen kan bli dyrt på auktion.

Detta brukar bli dyrt på auktion:

Allmogemöbler och allmogeföremål med orörd originalmålning.

Skänkar är på modet och är därför efterfrågade.

Bokskåp har blivit populära i moderna inredningar.

Lättplacerade små möbler är billigare än stora, skrymmande.

Ljuskronor och amplar är det ofta stor efterfrågan på.

Dekorativa gjutjärnsföremål är efgtertraktade.

Originella inredningsdetaljer är trendiga och därmed dyra.

Designade föremål, samt möbler från 1950- och 60-talet.

Porslin från 1950- och 60-talen av kända designers är det stor efterfrågan på.

Relaterade artiklar

Läs mer om

Populära ämnen på Land.se

Lands Nyhetsbrev

Gör som 49 000 andra - få tips om nyheter, inspiration, mat & vin direkt till din e-post!

Missa inga nyheter
Gratis

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Läs artiklar i säsong

Till toppen