Axfood lanserar miljövänliga värmeljus
Värmeljus är fint och mysigt, men är en miljöbov på grund av både paraffinet och metallhöljet. Men nu kommer miljövänliga värmeljus tillverkade av rapsvax!
I höstmörkret är det många som vill lysa upp sitt hem med värmeljus. Problemet med ljusen är att de inte är miljövänliga; de billigaste är rent av hälsofarliga. Norska Folkehelseinstituttet har jämställt användandet av paraffinljus med passiv rökning (obs: extern länk), och svenska Naturskyddsföreningen (obs: extern länk) menar att paraffinljus avger farliga partiklar som kan leda till sjukdomar samt att de är dåliga ur miljösynpunkt.
Läs också: Så gör du egna giftfria ljus
Vax i stället för paraffin
Det har Axfood tagit fasta på och genom sin serie Fixa lanseras nu miljömärkta värmeljus. De består av 95 procent rapsvax och 5 procent paraffin, till skillnad mot andra värmeljus som brukar vara tillverkade helt eller delvis av paraffin och palmolja.
Svanenmärkta ljus
Ljusen blir de första i Sverige att tillverkas av rapsvax och får också en Svanenmärkning, vilket bland annat innebär att de uppfyller Svanens miljömärkta krav gällande sotbildning, tungmetaller, färgämnen och dofter. Ljuskopparna är gjorda av återvunnen plast, i stället för aluminium som är brukligt.
– De nya miljömärkta värmeljusen från Fixa gör det möjligt för kunderna att göra ett bra miljöval. Om man som kund både vill att ljusmassan kommer från bioråvara och vill slippa köpa en resurskrävande aluminiumkopp har det hittills inte varit så lätt att hitta bra alternativ med hög kvalitet, säger hållbarhetschef Åsa Domeij på Axfoods hemsida.
Läs också: Så sopsorterar du värmeljus (och andra förpackningar)
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.