Petter Karlsson om nya boken Det svunna Sverige
Petter Karlssons blick för märkvärdiga livsöden och spännande original har resulterat i nya boken Det svunna Sverige.
På sin åttaårsdag fick han ett par simfötter. Glatt spatserade han runt med dem i gröngräset när han mötte bygdens original.
Helge Karlberg, som han hette, hade aldrig sett något liknande, tappade nästan snusen av förvåning och utbrast:
– Jäkla unge, har du simhud mellan tårna?!
Boken Det svunna Sverige
Ett möte som ett halvsekel senare skulle utmynna i boken Det svunna Sverige.
För kanske var det redan där som Petter Karlsson fick smak för människor som aldrig riktigt hängde med när samhället förändrades.
Själv har han en fot i alla tidsepoker verkar det som.
Till vardags journalist och storstadsförfattare som skrivit böcker om allt från whisky till Vasaloppet.
Sommartid bosatt i ett 1700-talstorp i Ydre i södra Östergötland.
– Min gård är äldre än franska revolutionen, sådant gillar jag, säger Petter Karlsson och kommer ut från förstukvisten med två koppar pulverkaffe.
Han nickar mot ljugarbänken under köksfönstret och vi slår oss ned i förmiddagssolen. Gårdskatten tar ett språng upp i torparens knä.
– Hon är tuff, Svea. Utan henne hade jag haft torpet fullt av möss.
Fotboll med påvens livvakter
Fem röda timmerhus, en hemmagjord tennisbana och Bockamålens mäktigaste körsbärsträd är himmelriket för både möss och människor. En glänta, stor som en halv fotbollsplan, mitt i skogen.
Här är alltså fotboll måttstocken. För Petter Karlson är inte bara torpare och skribent, han är även en fotbollens globetrotter.
Jamigo, en schäfer med bollsinne, blev lille Petters första lagkamrat bakom barndomens Villa Hägerstad i Ydre. Sedermera blev det fotboll med påvens livvakter i Vatikanen, i Regnskogsligan i Bolivia och i världens minsta liga på Scilly Islands utanför Englands västkust.
Och närmare tio fotbollsböcker.
För det visade sig tidigt att det var Petters penna som lirade allra bäst.
– Min första bok, Sagan om den lilla musen Pip, skrev jag som sjuåring. Den skogsmusen gjorde att jag fick hoppa över första klass.
Skickades ut i bygden
När han var 15 tjatade han till sig jobb på Tranås-Posten och fick till en början skriva fotbollsnotiser.
– Snart hängde de en kamera på min mage, satte block och penna i handen och skickade ut mig i bygden. Parallellt ritade jag skämtteckningar för 25 kronor styck.
Vänta lite, säger han och reser sig från bänken. Svea hoppar ner och sätter fart över gräset mot glipan under bastun.
– Jag tror den första teckningen ligger i skänken därinne.
Full av historier
Jodå, det är ordning på torpet. Han kommer tillbaka med ett gulnat klipp. ”Hans specialitet är lätt morbida figurer med underfundig humor och oväntade poänger”, står det i artikeln ihop med den första skämtteckningen – om ett tuggummi.
– Den där skänken förresten, den följde med torpet. Jag köpte det av en bonde, vi kom överens om 300 000 kronor.
– Morgonen efter ringer bonden. ”Ho är inte nöjd med priset, frun. Skulle vi kunna säga 250 000”?
En ovanligt bra affär alltså men också en bra historia. Sådana som Petter Karlsson är full av.
Blick för spännande original
Han är lägereldens moderne historieberättare. Utvecklade tidigt ett intresse för historia och utrustades med öra för en bra story och blick för spännande original.
’Ho är tydlig den’, säger man här i trakten om någon som syns mot den grå bakgrunden, som vågar gå sin egen väg och inte bryr sig om vad andra tycker.
– Det är dem jag gillar, säger berättaren.
Egensinniga figurer
I boken Det svunna Sverige låter Petter Karlsson dem komma fram ur skuggorna. En hord färgstarka och egensinniga figurer som alla bär på spännande öden.
Många så svunna att författaren själv aldrig fick en chans att träffa dem.
– Jag hade förstås velat sitta med stormaktstidens främste vetenskapsman Olof Rudbeck och prata om civilisationens uppkomst. Han som menade att Sverige var mänsklighetens vagga och att Adam och Eva pratade svenska.
Greven stannade tiden
Men greven som stannade tiden på sitt gods Herrborum utanför Söderköping hann redaktör Karlsson både besöka och dinera med.
– Han vägrade elspis, bil och dammsugare och tyckte att demokrati, kvinnokamp och dureformen var tokerier. Men var samtidigt före sin tid och odlade giftfritt.
Greve Stenbock inleder för övrigt Det svunna Sverige med citatet ”Jag vet att jag är en bakåtsträvare. Och jag är det med stolthet.”
Är du själv en bakåtsträvare?
– Människan är sig rätt lik, folk som Putin har alltid funnits. Ändå söker jag mig gärna bakåt i tiden. Men jag spär ut med rockmusik, resor och sport och anser mig vara rätt öppen – i en alltmer förvirrad och ängslig tid. Där folk blir så lätt kränkta och det pratas mycket men berättas lite, tycker torparen i Bockamålen.
Brås på farfar predikanten
Men Petter Karlssons egen berättarglädje fortsätter att smitta. Kanske brås han på farfar predikanten.
– Han åkte runt på motorcykel och predikade i bygderna tillsammans med bästa kompisen, PC Jersilds pappa. Och mina föräldrar var lärare. Predikanter, lärare, journalister – samma skrå.
Skrivit tusentals reportage
Kaffet har kallnat och torpet kräver sitt.
– Jag borde ta ner några träd innan dagens torptennis drar i gång.
Jo, han vet när det är dags att sätta punkt, den gode berättaren.
En skriftställare av den gamla stammen som gjort tusentals reportage och intervjuer världen över, som skrivit revyer, spex och krogshower samt 52 böcker.
Köp Det Svunna Sverige härLetar nya historier
Vad blir det härnäst?
– Jag letar ständigt nya historier och än finns det original kvar att berätta om.
Det kommer han att fortsätta göra i Land.
– Och vem vet, kanske blir det en del 2 av boken Det svunna Sverige?
– Men ett är definitivt säkert, avslöjar Petter Karlsson och plirar som ett original från ett svunnet Sverige. Det är vad som ska stå på min gravsten – med en blinkning åt gamla Ring så spelar vi.
– ”Det var i alla fall roligt att komma fram.”
Läs också: Ny bok hyllar spännande original
Åker motorcykel i Ydre och Indien
Namn: Petter Karlsson.
Ålder: 62.
Familj: Barnen Maja, Konrad och Molly, bondkatten Svea samt Gullan, en halv häst.
Bor: Hus i Sickla utanför Stockholm, torp i Östergötland.
Aktuell: Med boken Det svunna Sverige.
Uppvuxen: Tranås i Småland, Torsåker i Gästrikland, Borensberg, Grytgöl och Ydre i Östergötland.
Yrkesliv: Journalist på Tranås-Posten och Expressen. Frilans de senaste 17 åren, bland annat på Land. Har skrivit 52 böcker om bland annat Evert Taube, Astrid Lindgren, Queen, Tove Jansson och svenska skidkungar.
Läser: ”Hellre Strindberg än Läckberg.” John le Carré, P C Jersild, Göran Tunström, Philip K Dick.
Lyssnar på: Yes, Genesis, Roger Waters, Göran Fristorp, Loney Dear.
Gör annars: Åker motorcykel i Ydre, Indien, Vietnam, Kreta, Sydafrika och Thailand, bygger och snickrar, spelar tennis och padel, hänger med barn och vänner.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.