Förslag: Tolv år kvar för fossila bränslen
Miljöpartiet vill stoppa all försäljning av fossila bränslen till fordon 2030.
– Det är inte realistiskt att landsbygden ska klara av att hitta bra alternativ till dess, säger Åse Classon, ordförande i Hela Sverige ska leva.
Språkrören Isabella Lövin och Gustav Fridolin presenterar på tisdagen en färdplan med 142 åtgärder för att vi ska leva upp till Sveriges åtagande inom klimatavtalet från Paris på DN Debatt. De vill också att alla andra partier ska redovisa sina förslag för att Parisavtalet ska nås.
Läs också: 6 enkla steg till ett nytt klimatsmart år
Målet är att nå 100 procent förnybar energi och att minska vårt beroende av import från länder med fossil energiproduktion.
För att lyckas behöver transporterna effektiviseras och alternativen till fossildrift gynnas. Miljöpartiet vill se investeringar för både elektrifiering och produktion av förnybara drivmedel, som de anser gynnar både miljön och ekonomin.
Läs också: Familjen Fjällborg sköter byns alla transporter– Självklart måste vi ha en handlingsplan för hur vi ska komma ifrån fossila bränslen och hitta alternativ. Men det är inte realistiskt att landsbygden ska klara både persontransporter och de areella näringarna helt fossilfritt på så kort tid, säger Åse Classon.
Gröna konton
Språkrören efterlyser också en aktiv politisk diskussion om de smartaste åtgärderna för att Sverige ska nå och överträffa de överenskomna klimatmålen. De föreslår bland annat att hushållen ska kunna spara i gröna sparkonton för att stötta nya smarta klimatinnovationer.
Läs också: Ny bilskatt ska gynna landsbygden
Miljöpartiet förespråkar även klimatåtgärder som flygskatt, vägslitageavgift, miljözoner och höghastighetståg. I dag är flygbränsle befriat från miljö- och energiskatter.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.