Lisa och Henrik lämnade stan för gård på landet
Längtan bort från stadens brus till ett lugnare liv på landet fick Lisa och Henrik att våga ta steget. De bytte studentlägenheten i Göteborg mot en liten gård i de halländska skogarna.
Det vita trähuset är beläget på en höjd, med skogen i ryggen och vacker utsikt ut över Hjärtaredssjöarna. En tupp gal stolt från hönsgården i ena hörnet av gårdsplanen.
Inne i huset serverar Lisa Wahle och Henrik Wrangstedt kaffe ur blå porslinskoppar, och katterna spinner belåtet i en vinröd soffa intill öppna spisen.
– Om någon skulle sagt för ett par år sedan att vi skulle driva pop-up-restaurang i vårt vardagsrum hade vi trott att de var galna, säger Henrik och ler lite medan han häller upp hemgjord äppelmust i sirliga glas.
Läs också: Nya gröna vågen – 7 personer som flyttade och fick drömlivet på landet!
Ville bort från stadsbruset
Men det var så det blev. Lisa och Henrik kände för några år sedan att de ville bort från bruset i staden. Båda är uppvuxna i villaområde och har ingen direkt anknytning till landsbygden, även om Lisa alltid haft en längtan dit. Först testade de att hyra torp kortare perioder, men insåg snart att de ville flytta på riktigt. De letade länge innan de hittade rätt.
– Vi tänkte att jobb löser sig, men platsen kan man inte ändra på, säger Lisa.
Först gick de på visningar, men ändrade snart taktik. I stället gjorde de en inventering av gårdar de skulle vilja flytta till, och lade helt sonika brev i brevlådan om att de var intresserade om gården någon gång skulle säljas.
– Det tog nog ett halvår innan vi fick svar härifrån, berättar Lisa.
Lamberts gård i Äspenäs visade sig vara till salu, och säljarna ville gärna ha köpare som de kände skulle ta väl hand om stället.
Flyttlasset gick i mars 2017, utan någon klar plan för verksamheten.
– Vi ville flytta ut på landet och ”göra något”, säger Lisa och skrattar. Det var superdiffust!
Läs också: Åsa tjänade på att sluta lönearbeta – här är tipsen
Säljer via Rekoringar
Men företaget har vuxit fram efterhand. De odlar grönsaker, säljer hemifrån och via Reko-ringar och anordnar middagar och kalas för slutna sällskap i sitt vardagsrum. De ordnar också picknick-paddlingar i sjön, och erbjuder övernattning i den gamla tvättstugan nere vid sjökanten. Om sommaren görs ladan om till festlokal och där tas större sällskap emot.
Henrik jobbar deltid som ST-läkare på vårdcentralen i närbelägna Ullared. Lisa driver företaget på heltid. De är nöjda med sitt beslut att flytta, glada över det varma mottagande de fått av grannar i bygden och förvånade över hur mycket aktiviteter som pågår överallt.
– Det finns så mycket engagemang! Det är träningsgrupper och näringslivsfrukostar och allt möjligt, vi hinner nästan inte med. Det hade vi nog inte väntat oss, säger Lisa.
Testar sig fram
Inför nästa säsong är de sugna på att öppna en trädgårdsbistro. En enklare servering utan fasta menyer där maten baseras på vad som finns tillgängligt i landen för dagen. Det kanske det blir. Eller så blir det något annat.
– I början hade vi bestämda åsikter om hur allt skulle vara och hur vi skulle känna. Men nu har vi insett att man kan fortsätta drömma. Vi testar olika saker, och går vidare med det som funkar bäst, säger Lisa.
Lisa Wahle och Henrik Wrangstedt
Ålder: 32 respektive 33 år.
Bor: Lamberts gård, Äspenäs, Falkenbergs kommun.
Gör: Driver gemensamt företaget ”Lamberts gård och lada” med pop-up-restaurang, picknick-paddling och grönsaksodling.
Bästa självförsörjningstipset: Börja där du är. Hur du än bor kan du odla något. Välj något du tycker om, och använd dig av det du har på platsen.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.