Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Mat & dryck 9 juni 2017

Mellanmål - här är svenska folkets favoriter

Vad väljer du när du ska servera mellanmål till ditt barn? Förmodligen något av det här.

 Spenatmacka med ägg, tala om perfekt mellanmål! Foto: Katarina Ekeström.
Spenatmacka med ägg, tala om perfekt mellanmål! Foto: Katarina Ekeström.

Det är klassikerna som fortsätter att vara populärast när vi serverar mellanmål till våra barn och ungdomar. För trots att olika typer av sammansatta mellanmål dyker upp med jämna mellanrum så är det fortfarande frukt, macka och fil som är mest populärt i mellanmålsligan.

Det är en undersökning utförd av Novus som visar på denna tättrio i popularitetsligan och förstaplatsen intas av frukten som är det mellanmål som framför allt serveras till svenska barn mellan 6 och 15 år.

– Trots det allt större utbudet av produkter som marknadsförs som mellanmål så väljer föräldrarna, och även barnen, mjölk, macka och frukt, säger Maria Sitell på Brödinstitutet som tillsammans med organisationen Hjärta mjölk ligger bakom undersökningen. Man behöver inte krångla till det för att det ska bli bra, fortsätter hon.

Så här ser mellanmålstoppen ut enligt undersökningen:

Frukt 86 %

Smörgås 80 %

Fil och yoghurt 62 %

Mjölk 49 %

Grönsaker 39 %

Undersökningen visar också att 4 av 10 barn mellan 6 och 15 år äter mellanmål varje dag i veckan.

Läs också:Håll humöret uppe med rätt sorts mat

Kommentarer

Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.

Läs mer om

Gör som 60 000 andra!

Missa inte Lands nyhetsbrev

Få lästips om hem och trädgård, mat och dryck samt djur och natur

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Populära ämnen på Land.se

Upptäck nya platser med

Läs artiklar i säsong

Till toppen