Öl-Sverige fortsätter växa i starkt tempo
Den svenska ölbranschen ser fler och fler bryggerier födas. Bara i år har 21 nya bryggerier sett dagens ljus och inget tyder på att intresset för att starta nytt mattas av.
Det svenska ölet kommer från fler och fler bryggerier. För 10 år sedan fanns det bara omkring 30 svenska bryggerier, i dag finns det över 300, det visar en sammanställning som Sveriges bryggerier har gjort tillsammans med ölbloggen Portersteken.
Och utvecklingen ser ut att fortsätta även om det förmodlligen inte kommer starta lika många bryggerier som förra året då det startades hela 68 nya bryggerier.
Flera nya som är stora
Fredrik Sörbom på Sveriges bryggerier påpekar att några av de nystartade bryggerierna dessutom kommit att bli riktigt stora trots den korta tiden på marknaden.
– Några av de bryggerier som startat på senare år har snabbt lyckats etablera sig och säljer idag förhållandevis stora volymer, till exempel Poppels Bryggeri (2012) och Coppersmith’s (2014). Så även de som gett sig in i leken förhållandevis sent har alltså möjligheter att växa sig stora. Nyckeln till framgång är en hög och jämn kvalitet på ölet, säger han i ett pressmeddelande.
Sammanlagt står de svenska mindre bryggerierna för 5,6 % av den sålda ölen på Systembolaget, en andel som enligt Sveriges bryggerier är i ökande.
Läs också: Nu är det läge för att tillåta gårdsförsäljning av svensk öl
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.