Recept 8 april 2022
Ägg i kokott med kallrökt lax
Tjusig äggrätt som dessutom är späd och fin i smakerna. Lite pilligt är det men du kan förbereda i förväg och resultat är värt pillet. Testa till helgen!
Ägg i kokott, det låter väl gott? Receptet är skapat unikt för Land av matkreatören Caroline Hofberg, passa på att njuta av ett riktigt höjdarrecept.
Ägg i kokott med kallrökt lax
Skriv ut
Ingredienser (8 stycken):
- 200 g kallrökt lax i bit
- 400 g babyspenat
- 2 dl strimlad purjolök
- salt
- nymald vitpeppar
- 8 ägg
- 2 dl crème fraiche
- smör till stekning och smörjning
- Till garnering:
- 80 g svart stenbitsrom eller tångkaviar
- hackad gräslök
- dill
Gör så här:
- Sätt ugnen på 200 grader. Smörj 8 ugnsfasta portionsformar med smör.
- Skär laxen i små bitar. Fräs spenat och purjolök i smör tills spenaten sjunker ihop. Krydda med salt och peppar. Låt svalna.
- Varva spenat och lax i formarna.
- Knäck försiktigt ett ägg i varje form, äggulan ska vara hel. Rör crème fraichen mjuk. Lägg försiktigt ungefär 1 ½ msk i varje form.
- Ställ formarna i en liten långpanna, till hälften fylld med hett vatten. Grädda kokotterna i mitten av ugnen 10–12 minuter. Gulan ska fortfarande vara lös, men äggvitan ska ha stelnat.
- Toppa med en klick rom, hackad gräslök och en dillkvist.
- Servera kokotterna genast, väntar man för länge hinner äggen stelna. Enklast är att äta dem med en liten sked.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.