Recept 18 april 2018
Gör drömgod chokladmarängtårta
Fira att det är helg, tisdag eller vad som helst. Det finns alltid anledning att överraska familj och vänner med världens godaste marängtårta. Den är inte svår att göra.
Bakning och matlagning handlar om att ha roligt. Det menar Lena Djuphammar och Pernilla Rönnlid som har gjort kokboken Studentköket Quick and tasty.
Här bjuder de på receptet till deras fantastiska chokladmarängtårta.
Tips!
Äggvitorna är tillräckligt hårt vispade när det går att vända bunken upp och ner utan att smeten rinner ur.
Läs också: Jordgubbstårta med mandelmassa
Drömgod chokladmarängtårta
Skriv ut
Ingredienser
- 6–8 bitar
- 4 äggvitor
- 2 dl socker
- 1½ msk kakao
- 225 g frysta eller färska jordgubbar
- 5 dl vispgrädde
- 1 burk citronkesella, 250 g
- Till garnering
- Färska bär
- citronmeliss
Gör så här
- Sätt ugnen på 125 grader varmluft. Vispa äggvitorna till hårt skum. Häll i sockret och kakaon lite i taget och fortsätt vispa tills smeten är blank.
- 2. Spritsa eller bred ut smeten i fyra runda cirklar, cirka 15 cm diameter, på bakplåtspapper på plåtar. Gillar du choklad kan du pudra lite extra kakao över bottnarna.
- 3. Ställ in båda plåtarna i ugnen, en ganska högt upp, en långt ner. Grädda i 40 minuter. Byt plats på plåtarna efter halva tiden. Stäng av ugnen och låt marängbottnarna stå kvar i ugnen tills den är kall. Vänta med att ta loss bottnarna från pappret tills de kallnat helt.
- 4. Mosa jordgubbarna. Använder du frysta jordgubbar så tina dem först och låt rinna av i en sil.
- 5. Vispa grädden ganska hårt och rör ner de mosade jordgubbarna. Lägg en marängbotten på ett fat. Varva citronkesella, jordgubbsgrädde och bottnar. Avsluta med grädde och bär.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.