Recept 11 februari 2022
Hallonbullar med vaniljkräm
Bullar med hallon och vanilj - vad sägs om det? Ljuvligt goda är de i varje fall och de kommer ha en rykande åtgång för alla och envar. Baka redan i dag!
Receptmakaren Mikaela Odemyr bakar utan mjölk, ägg och nötter. Perfekt för allergiker och supergott för alla, de här bullarna kommer att bli en riktig favorit även för de som inte är allergiska.
Hallonbullar med vaniljkräm
Skriv ut
Ingredienser (20 bullar):
- Deg:
- 2 dl vätska (havredryck, rismjölk eller vatten)
- 75 g mjölkfritt margarin
- 1/2 dl strösocker
- 25 g jäst (för söta degar)
- 8 dl vetemjöl
- Fyllning:
- 2 dl havregrädde
- 2 msk Marsanpulver (kontrollera innehållsförteckningen att Marsanpulvret är mjölkfritt)
- 3 msk strösocker
- 40 hallon (färska eller frysta)
Gör så här:
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Värm vätskan till 37 grader i en kastrull och rör ihop margarinet och sockret i en bunke.
- Smula ner jästen i en ny bunke. Häll över den ljumma vätskan och rör om tills jästen löst sig. Tillsätt margarinet och sockret och hälften av mjölet. Arbeta successivt in resten av mjölet.
- Låt jäsa i 30 minuter under bakduk.
- Lägg degen på ett mjölat bord och knåda snabbt ihop den. Kavla ut degen så att den blir 1 cm tjock och tag ut rundlar som är 8–10 cm i diameter.
- Gör fyllningen. Följ anvisningarna på förpackningen till Marsanpulvret, men byt ut mjölken mot havregrädde.
- Lägg en klick Marsankräm på varje rundel och toppa med två hallon. Nyp ihop rundlarna och lägg den ihopnypna sidan nedåt i en bullform. Låt jäsa i 20 minuter.
- Grädda bullarna i cirka 8 minuter mitt i ugnen. Låt svalna på galler.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.