Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Recept 7 december 2022

Saffransbullar med vanilj

Saftiga lussebullar fyllda med vanilj, penslade i smör och doppade i socker. Det är bloggaren Zeina Mourtadas populäraste recept någonsin.

 De här saffransbullarna är bakbloggaren Zeinas Mourtada i särklass populäraste recept. Det är inte svårt att förstå varför.
De här saffransbullarna är bakbloggaren Zeinas Mourtada i särklass populäraste recept. Det är inte svårt att förstå varför. FOTO: Ulrika Ekblom

De här saffransbullarna med vanilj slår det allra mesta i saffransväg. På Zeinas Youtubekanal kan du se hur hon formar saffransbullarna. Lycka till!

Läs också: Saffransbullar i långpanna

Saffransbullar med vanilj

Skriv ut

Ingredienser (24 stora saffransbullar)

  • Degen:
  • 4 dl mjölk, 3 %
  • 4 kuvert saffran (totalt 2 g)
  • 50 g jäst
  • 2 dl strösocker
  • 1/2 tsk salt
  • 250 g kesella, 10 %
  • 150 g rumsvarmt smör
  • cirka 14 dl vetemjöl
  • Fyllning:
  • 4 dl mjölk, 3%
  • 10 msk snabbmarsanpulver för kall mjölk
  • Pensling och garnering:
  • 1 lätt uppvispat ägg
  • 25 g smält smör
  • Strösocker

Gör så här

  1. Värm mjölk och saffran till knappt 37 grader och häll ner i en bunke, gärna till en köksmaskin. Lös upp jästen i degvätskan.
  2. Tillsätt socker, salt, kesella och smöret i bitar. Häll i hälften av mjölet och arbeta ihop till en deg. Knåda degen väl, 10 minuter med maskin eller dubbelt så länge för hand. Tillsätt mjöl i omgångar tills du har en smidig deg. Täck bunken med plastfolie och låt degen jäsa i 45 minuter.
  3. Blanda ihop alla ingredienser till vaniljkrämen i en skål och låt stå i kylen tills den har stelnat, cirka 10 minuter.
  4. Häll ut degen på mjölat bakbord, dela den 24 bitar och forma till bollar. Täck med bakduk medan du bakar ut bullarna. Kavla ut en degbit till en rektangel, 15 × 10 cm. Skär 10 korta remsor längs långsidan (se till så att det finns plats kvar att spritsa på vaniljkräm). Degrektangel ska nu likna en kam.
  5. Spritsa vaniljkräm längs den oskurna kanten, rulla ihop från långsidan och rulla sedan ihop rullen så att du får en »blomma«. Lägg på en plåt med bakplåtspapper. Upprepa proceduren med resten av degen. Täck med bakduk och låt jäsa i 30 minuter.
  6. Värm ugnen till 225 grader, över- och undervärme. Pensla bullarna med ägg och grädda dem mitt i ugnen i 12–15 minuter. Låt svalna på plåten. Pensla sedan bullarnas ovansida med smält smör och doppa dem i socker.

Recept Zeina Mourtada

Kommentarer

Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.

Läs mer om

Gör som 60 000 andra!

Missa inte Lands nyhetsbrev

Få lästips om hem och trädgård, mat och dryck samt djur och natur

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Populära ämnen på Land.se

Läs artiklar i säsong

Till toppen