Recept 27 september 2018
Sydfransk grönsaksomelett i ugn
Squash, lök, vitlök och örter får alla plats i den här varianten på ugnsomelett. Dijonsenap och smakrik hårdost ger ett extra fylligt sting.
I det sydfranska köket finns många härliga versioner av den goda grönsakslådan.
Denna omelett med grönsaker passar till det mesta men är också god som ensamrätt med en grönsallad till.
Läs också: Bufféakuten – bjud på primöromelett
Grönsaksomelett
Skriv ut
Ingredienser: (4 portioner)
- 300 g squash
- 2 gula lökar
- 3 stora vitlöksklyftor
- 1 röd paprika
- oliv– eller rapsolja
- 1 burk krossade tomater, 400 g
- 1 msk herbes de provence (franska örter)
- salt
- nymald peppar
- 5 ägg
- 1 1/2 msk dijonsenap
- 1 1/2 dl finriven parmesanost eller svensk, lagrad hårdost
- 1 dl hackad färsk basilika
- 1 dl hackad persilja
Gör så här:
- Sätt ugnen på 175 grader. Skiva squashen och skär skivorna mitt itu, som halvmånar. Förväll squashen i lättsaltat vatten 2–3 minuter. Lyft upp dem och låt rinna av.
- Hacka lök och vitlök och skär paprikan i små tärningar. Fräs lök, vitlök och paprika i olivolja några minuter utan att det tar färg.
- Tillsätt tomater och örtkrydda. Koka såsen utan lock tills vätskan kokat in och tomatsåsen är tjock, cirka 10 minuter. Rör om då och då. Smaka av med salt och peppar. Låt svalna.
- Vispa upp äggen och blanda i senap, ost och färska örter. Blanda ner tomatröran i äggvispet och vänd sist ner squashen.
- Häll smeten i en smord ugnsfast form. Grädda i mitten av ugnen tills äggsmeten har stannat och lådan har fin färg, cirka 1 timme.