Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Shopping 19 september 2019

Grädda i gjutjärn! Drömmig farmor Anka-äppelpaj

Amerikansk äppelpaj bakas med mördegslock medan vi i Sverige gör det som en smulpaj. Det dekorativa resultatet är så värt det extra pillet. Grädda i rustik gjutjärnspanna. Servera med mjuk vaniljglass. 

Vill du följa receptet till punkt och pricka så ska du välja äpplen av sorten Granny Smith. Men självklart ska du satsa på svenska äpplen om du hellre vill det. Det finns många sorter som är fasta med bra syra, perfekt för paj. När det är högsäsong i äppelriket är det verkligen läge att bjuda på äppelpaj. Här är några svenska sorter du kan hålla utkik efter i butik: Alice, Aroma, Gravensteiner, Signe Tillisch och Ingrid Marie.

Baka i klassisk amerikansk gjutjärn

Klassisk amerikansk äppelpaj

8–10 bitar, gräddas i 200 grader

Pajedeg:

4 dl vetemjöl av god kvalitet

200 g kallt smör

1/2 dl iskallt vatten

1,5 dl brunt socker

Fyllning:

7 äpplen (Granny Smith är det klassiska valet)

1/2 dl vetemjöl eller majsena

1 msk mald kanel

1 tsk mald kryddnejlika

1 nypa mald muskotnöt

1 dl brunt socker

25 g smör

Pensling:

1 ägg

Gör så här:

1. Blanda mjöl, socker och smör till en gryning massa, gärna i en matberedare. Tillsätt vatten och arbeta snabbt samman till en degboll. Svep in i plastfolie och låt vila i kylen ca 30 min.

2. Skala, kärna ur och skär äpplena i tunna klyftor. Blanda med mjöl och kanel, kryddnejika, muskot samt socker.

3. Ta upp degen på lätt mjölat bakbord. Dela degen i en större och en något mindre bit. Kavla ut den större biten och klä en smord lodge stekpanna, 22–24 cm i diameter.

4. Nagga pajskalet och fördela äppelblandningen i formen så att den ligger jämnt och tätt. Klicka över smöret.

5. Kavla ut resten av degen till ett lock, spara lite om du vill till garnering. Lägg locket på pajen och nyp samman kanten med bottendegen.

6. Skär med vass kniv några hål i locket, skär eventuellt långa remsor av pajdegen och garnera på toppen.

7. Pensla locket med uppvispat ägg och grädda pajen i ugnens mitt 30-35 min, tills pajen fått fin färg.

Recept: Anna Skipper

Ta mig till Land Shopping

Läs även: 4 saker du minst ska packa i din krislåda

Kommentarer

Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.

Fler inspirerande köptips från Land

Land Shopping Nyhetsbrev

Vill du också ha shoppingtips och bra erbjudanden varje vecka till din e-post? Skriv upp dig nu och missa inget!

Missa inga köptips
Inspiration och specialerbjudanden
Spara pengar

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.


Till toppen