Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Trädgård 11 maj

Trendiga växthus i svart, grått och vindpinat

De matchar det svarta huset, stenpartiet och trädgården med naturligt grått trä.

Växthusen har ömsat det kritvita och blivit sotigt intressanta.

 Mörk metall och raka linjer i i växthuset från Willab Garden.
Mörk metall och raka linjer i i växthuset från Willab Garden. FOTO: Willab Garden

Först kom de vita växthusen, några år senare dök även brittiskt röda och rallygröna växthus upp. Ytterligare några år senare blev det fritt val där många växthusföretag erbjöd lackering i allt från chockrosa till plommonlila.

I dag finns naturligtvis valfriheten kvar men många av visningshusen i växthuskatalogerna är just sobert svarta eller grå.

Skillnaden är en smaksak utom på ett sätt. Med ett grått eller mattsvart växthus dröjer en stund innan smuts och påväxt syns så mycket att det stör.

1. Grånat gammaldags

 Den grå träfärgen får växthuset Emilia från Skånska Byggvaror att smälta in fint i en naturnära trädgård.
Den grå träfärgen får växthuset Emilia från Skånska Byggvaror att smälta in fint i en naturnära trädgård. FOTO: Skånska Byggvaror

Växthuset Emilia finns i storlekar från 5,9 till 14,5 kvadratmeter. Huset är byggt av grått, tryckimpregnerat trä och har en takhöjd på nästan 3 meter. Växthuset kan byggas på med ett förråd i gaveln.

Cirkapris: Från 26 000 kronor.

Leverantör: Skånska Byggvaror

2. Modernt vägghus

 Här är ett svart och stiligt tillägg till det moderna huset. Serralux Vägg från Classicum.
Här är ett svart och stiligt tillägg till det moderna huset. Serralux Vägg från Classicum. FOTO: Classicum

Serralux Vägg monteras mot en vägg är 3 meter djupt och kan fås i en längd på från 2,25 till 6 meter. Materialet är återvunnen aluminium. Säljs också olackerad.

Cirkapris: Från 34 500 kronor.

Leverantör: Classicum.

3. Växthus på hjul

 Balkong, altan eller uteplats har inte mycket rum för växthus. Juliana City Greenhouse från Skånska Byggvaror går att rulla runt.
Balkong, altan eller uteplats har inte mycket rum för växthus. Juliana City Greenhouse från Skånska Byggvaror går att rulla runt. FOTO: Kirstine Mengel

Juliana City Greenhouse är smart för dig som har begränsat med plats. Eftersom det har hjul kan huset lätt rullas undan till en mer skuggig eller solig plats om växterna kräver det.

Huset är 80 centimeter brett och 1,58 meter högt.

Cirkapris: Från 5 800 kronor.

Leverantör: Skånska Byggvaror.

4. Minihus i grått

 Lilla växthuset Piccolo 3 från Växthusbolaget, här i antracitgrått.
Lilla växthuset Piccolo 3 från Växthusbolaget, här i antracitgrått. FOTO: Växthusbolaget

Det lilla växthuset Piccolo 3 har en yta på 3,56 kvadratmeter och ett tak med hamrat säkerhetsglas som bryter solstrålarna som annars riskerar att bli för mycket i ett litet växthus.

Cirkapris: Från 34 900 kronor.

Leverantör: Växthusbolaget.Läs också: Bygg ett enkelt växthus

5. Vindtåligt och flexibelt

 Här har Green Room Classic från Willab garden fått dörrar åt tre håll. Perfekt för att välja riktining för vädring beroende på vindriktning.
Här har Green Room Classic från Willab garden fått dörrar åt tre håll. Perfekt för att välja riktining för vädring beroende på vindriktning. FOTO: Willab Garden

Green Room Classic finns i storlekar från 7,90 till 24,4 kvadratmeter. Det är perfekt för blåsiga och soliga lägen eftersom stommen har en stormgaranti upp till 34,7 meter per sekund. Kan förses med fler låsbara skjutdörrar som går att öppna för att få god ventilation.

Cirkapris: Från 47 000 kronor.

Leverantör: Willab Garden.

6. Väggar på sniskan

 De lutande sidoväggarna maximerar odlingsytan. S106 säljs av Växthusbolaget.
De lutande sidoväggarna maximerar odlingsytan. S106 säljs av Växthusbolaget. FOTO: Växthusbolaget

Det heter S106 och är ett växthus som gör det mesta av sina 13,6 kvadratmeter. De sluttande väggarna gör att både väggar och golvyta kan användas maximalt. Dessutom gör de huset stormsäkert.

Cirkapris: Från 56 900 kronor.

Leverantör: Växthusbolaget.

7. Fint på höjden

 Cassandra 9900 från Plantagen lyfter från marken på ett fundament av murat tegel.
Cassandra 9900 från Plantagen lyfter från marken på ett fundament av murat tegel. FOTO: Plantagen

Svart och tegel passar fint tillsammans. Växthuset Cassandra 9900 är gjort för montering på en halv meter hög mur. Huset har fyra öppningsbara takfönster och dubbel skjutdörr.

Cirkapris: Från 28 000 kronor.

Leverantör: Plantagen.

8. Öppet för vädring

 Aphrodite 11500 har skuggande kanalplast i taket.
Aphrodite 11500 har skuggande kanalplast i taket. FOTO: Plantagen

Aphrodite 11500 är 11,5 kvadratmeter stort och bjuder på rejält med ventilation. Dubbla skjutdörrar samt fönster i sidorna och under takutsprånget ger möjlighet att kontrollera temperaturen.

Cirkapris: 51 000 kronor.

Leverantör: Plantagen.

Kommentarer

Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.

Läs mer om

Gör som 60 000 andra!

Missa inte Lands nyhetsbrev

Få lästips om hem och trädgård, mat och dryck samt djur och natur

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Populära ämnen på Land.se

Upptäck nya platser med

Läs artiklar i säsong

Till toppen