Nu börjar älgvandringen 2020 i SVT
Älgar får vi inte nog av. Förra våren tittade vi miljontals timmar på vandrande älgar i Ångermanland. Nu är succén tillbaka!
Hur kul är det att se älgar vandra i terrängen? Väldigt kul, tycker svenska folket!
Förra årets satsning i SVT Play på Den stora älgvandringen blev en tittarsuccé. Då såg den svenska tv-publiken mer än tre miljoner timmar av de hundratals älgar som vandrade över ett vadställe i Ångermanälven vid Kullberg ovanför Junsele.
Älgvandringen 2020
Denna form av maratonsändning återkommer i år, och det börjar den 9 april klockan 07.00 på SVT Play.
Säsongen var från början planerad att starta den 15 april, men SVT tidigarelägger den till skärtorsdag. Skälet är bland annat coronapandemin.
– Vi är i coronatider där folk är hemma och jag tror att slow-TV är ett hett koncept just nu, säger projektledaren Johan Erhag till SVT.
Därefter pågår sändningen dygnet runt fram till den 4 maj klockan 00.00.
Läs också: Rovfåglar i Sverige – så känner du igen dem
Stort engagemang
”Vi har fått mängder av glada tillrop och engagemang kring älgvandringen med mail, kommentarer, förslag och idéer så nu känns det extra kul att få öppna upp den levande tavlan i folks vardagsrum igen”, säger Johan Erhag, projektledare på SVT i Umeå i ett pressmeddelande.
I år blir det ännu fler kameror och förhoppningen är att även kunna fånga några ljusskygga rovdjur under dygnets mörka timmar med hjälp av nya mörkerkameror.
Läs också: Hund i bil – detta gäller
Chans till norrsken
Även norrsken kan uppstå under perioden, och då ska kamerorna kunna riktas för att fånga detta.
Förutom i SVT Play kommer Den stora älgvandringen även att visas i Kunskapskanalen vardagar klockan 06.00-14.00, samt nattetid efter sista ordinarie program. Dessutom helger klockan 06.00-09.00, samt nattetid efter sista ordinarie program.
SVT:s Go’kväll kommer att summera veckans höjdpunkter på onsdagar i SVT1 den 15/4, 22/4 och 29/4.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.