Lars Lerin firar jul i TV: ”Jag är ingen julälskare – jag gillar den grå vardagen”
Egentligen gillar han den grå vardagens bäst, men i år bjuder Lars Lerin på sprakande julfest i SVY, i programmet Lerins jul. Och hedersgäster är hans kära lärlingar.
Dan för dopparedan, den 23 december 2019 kl 20.00 i SVT1, kan vi vara med på julfest hemma hos Lars och hans man Manoel ”Junior” Marques, på Hammarö i Värmland i programmet Lerins jul.
Lärlingarna är med och det utlovas glad dans, allsång till julmusik och ett annorlunda julbord. Och sångaren Christer Sjögren är tomte och delar ut julklapparna.
Läs också: Baka gott i jul – våra bästa recept!
Hur viktig är julen för dig?
– Jag gillar den grå vardagen och bryr mig inte så mycket om helgfirande. Men allteftersom våra barn växer kommer förstås julen bli viktigare. Julen är väl främst barnens högtid, med julgran, julklappar och allt.
Hur var dina jular som barn?
– De var ganska traditionella, typiskt svenska julaftnar. Med farmor och farfar och deras bostonterrier på besök.
Du gillade inte att hunden följde med?
– Nej, för då fick vår älskade katt Måns stängas in i mitt pojkrum och hunden löpa fritt. Det var orättvist, tyckte jag. Dessutom hade den nåt’ fel med näsan, så den nös och skvätte slem på mammas dammfria vardagsrumsmöbler. Hunden alltså. Lady hette hon.
Och så hade din farmor en speciell roll?
– Ja, det var hon som var jultomte efter Kalle Ankas julprogram. Hon luktade svett och hade ett nylonskägg som man stack sig på.
Lärlingarna är med i programmet också. Har de blivit som familj för dig och Junior?
– Jo, det kan man nog säga – vi har blivit väldigt sammansvetsade och trivs tillsammans. Det känns som vänskaper som varar livet ut.
Ert hus ser ut att stråla av ljusslingor, vet du hur många ni har?
– Nej, ingen aning. Junior är besatt av glödlampor, det är han som pyntat huset.
Vad kommer ni ha på ert julbord?
– Jag tror inte det blir nån’ julskinka. Och ingen julkorv heller. Men jag tycker om risgrynsgröt. Möjligen Janssons frestelse. Jo, och inlagd sill förstås.
Läs också: Klart det ska vara julmat på jul – våra bästa recept!
Junior tog med sig en annorlunda julrätt er första jul?
– Ja, han hade med sig en krokodil som han lättsaltade och kokade. Men den var lite benig…
Hur har dina jular förändrats sedan du och Junior träffades och bildade familj?
– Varken Junior eller jag är några julälskare. Vi tar det som det kommer. Men just i år har vi alltså firat jul redan i oktober, eftersom vi hade tv-inspelning här hemma med lärlingarna.
Hur kommer ni att fira er egen jul i år?
– Vi har inte planerat julen än, vi får se hur det blir.
Vad har du på gång till nästa år, några nya projekt eller TV-program?
– Jag kan inte avslöja några planer för nästa år, det vill säga för TV – det är ju så…
Läs också: Så sköter du en julros
Lars Lerin
Ålder: 65 år.
Aktuell: Med Lerins jul i SVT1 den 23 december 2019 klockan 20.00.
Bor: På Hammarö i Värmland.
Gör: Konstnär och författare.
Familj: Maken Manoel ”Junior” Marques, 42 år, barnen Rafael, 4 år, och Gabriel, 3 år.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.