
Andra säsongen av Svenska bönder på Viaplay innehåller fyra nya gårdar. Den nordligaste och med all sannolikhet mest natursköna drivs av Billy och Johanna Nord i Offerdal som har ekologisk dikoproduktion med 140 kor.
De tog över driften av Billys föräldragård redan 2016 och köpte den för tre år sedan. Paret har byggt ut stallen i flera omgångar och under sommaren väntar ytterligare nybyggnationer som filmmakarna kommer att kunna följa.
Hans flugor såldes på NK
– Vi bestämde oss ganska fort för att vara med. Jag är utbildad inom textil och byggde ett varumärke när jag tillverkade herrflugor som såldes på NK i Stockholm. Nu bygger vi ett annat varumärke med ekologiskt nötkött, säger Billy Nord.
I maj var produktionsbolaget uppe och filmade första gången på Grötoms lantbruk och fick då följa betessläppet som tar sin lilla tid eftersom det handlar om göra i ordning grupperna där korna också ska paras ihop med rätt kalv.
Kör mjölkbil när tiden medger
Johanna Nord arbetade tidigare som lastbilschaufför, något som hon har fortsatt med när tiden medger och då kör hon mjölkbil. Paret har också tre små barn som om de någon gång i framtiden tar över driften blir 17:e generationen på gården.
– Vi vet inte exakt vem som tipsade om oss men det händer ganska mycket hos oss, så det är väl därför vi blev aktuella. Vi blev också utsedda till Årets nötköttsproducent i Jämtland förra året vilket säkert har bidragit, säger Johanna Nord.
Övriga tre nya gårdar i serien återfinns i Eskilstuna, Säffle och Kristianstad – men det är också tre gårdar som känns igen från första säsongen.

För bröderna Björn och Johan Daniels i Orsa var det inget svårt val när produktionsbolaget frågade om de ville medverka i ytterligare en säsong av Svenska bönder.
– Min bror var skeptisk från början men nu har han blivit väldigt positiv. Det känns bra för min del eftersom jag närmast tvingade honom att vara med, säger Björn Daniels.
Fördel med att sända i betalkanal
Hans erfarenhet är att filmandet tar lite mer av deras tid än vad de trodde från början men att de får mycket tillbaka, i synnerhet Björn och hans fru som driver Hansjö mejeri.
– Då är det en fördel att programmet ligger i en betalkanal och att man inte behöver ta hänsyn till att det förekommer produktreklam. Det hade blivit en annan sak om SVT hade gjort serien, tror Björn Daniels.
Känner ni någon press på att denna andra säsong visa upp nya saker?– Jag och min fru har köpt en saluhall inne i Orsa och där var de med och filmade när vi hade premiär i påskas. Johan håller på att förlänga plansilofacken, så nog händer det lite nytt.
Är du förvånad över intresset?– Det är svårt att veta vad man ska jämföra med. Jag har i alla fall inte sett några siffror. Men av folk som jag träffar verkar ingen ha missat serien. Några säger att det är kul att inte bara se bönder som dejtar utan lite mer av det vi gör i vardagen. Där är jag imponerad av hur produktionsbolaget lyckats göra det intressant utan att överdramatisera.
Fyra nya gårdar i Svenska bönder
– Martina Schagerlund, 60, Lindholms gård, Eskilstuna
Köttproduktion, spannmål,skogsbruk och har ett 30-tal fastigheter för uthyrning.
– Kusinerna Hanna Ottosson, 28, och Rasmus Jakobsson, 35, samt äldre generation med bröderna Kent, Göte och Olle Jakobsson, Guterud gård, Säffle
De tre äldre bröderna ska lämna över till fyra barn och syskonbarn. Vi kommer i huvudsak följa kusinerna Hanna, 28, och Rasmus, 35, av de fyra som ska ta över. En stor mjölkgård med 400 mjölkande kor.
– Billy, 36, och Johanna Nord, 26, Grötom Lantbruk, Krokom
Ekologisk dikoproduktion med 140 kor: angus, simmental och charolais med 200 hektar vall. Djuren delas under sommarhalvåret upp i sju grupper. Då jobbar de också med skogsbruk och fäbodar.
– Håkan Svensson, 45, Lyngby gård, Kristianstad
900 hektar växtodling med potatis till chips, stärkelsepotatis, morötter och spannmål. Även dikor.
Tre gårdar kvar sedan första säsongen
– Arvid och Tove Lindgren, Tullgarns kungsgård, Vagnhärad
Spannmålsodling och lite köttproduktion.
– Johan Daniels och Björn Daniels, Hansjö gård, Orsa
Mjölkproduktion och mejeri.
– Sara Staffare Granqvist och Carl Johan Granqvist Staffare, Bredsjö gård, Hällefors
Fårproduktion. Mejeri och restaurang.
Svenska bönder är en programserie i åtta avsnitt och produceras av Delta Studios, med Christel Brandt och Sara Håkansson som producenter och Magnus Coinberg som exekutiv producent för Viaplay.





