
DON (deoxynivalenol) är ett mögelgift som kan produceras i spannmålen av naturligt förekommande svampar som vissa år lett till att stora volymer spannmål, framför allt havre, inte fått användas till livsmedel och ibland inte till foder heller.
Rekordlåga DON-halter
Men i år är halterna av DON rekordlåga enligt analyser av 5000 spannmålsprover från hela Sverige från juli till oktober. Endast i två fall hade prover i havre halter över gränsvärdet för livsmedel. Genomsnittsvärdena var generellt mycket låga och de steg inte heller under slutet av säsongen.
Andra mykotoxiner som testats i undersökningen har inte heller varit i närheten av gränsvärdena.
Nedåtgående trend sedan 2011
Andelen analyser med förekomst av DON har haft en nedåtgående trend sedan den första sammanställningen av mätresultat 2011.
I undersökningen upptäcktes däremot att många spannmålsleveranser innehöll grönskott och ogräsfrön samt att många partier var mörkfärgade av mögelsvampar (Cladosporium) i slutet av säsongen.
Föreningen Foder och Spannmål varnar för att värme vid inlagring av årets spannmålsskörd kan leda till angrepp av skadedjur och lagringsrelaterade mögelsvampar i spannmålslagren.




