
Japanska Kubotas starkaste traktorer är i dag franskbyggda M7152 med 128 kW motoreffekt (175 hk). Det räcker inte långt i när storsäljarsegmentet nu finns mellan 150 och 220 kW.
Japanerna har därför slutit avtal med den kanadensiska Buhler Industries för att bygga en ny traktorserie som förlänger utbudet från Kubota uppåt, skriver brittiska Profi.
Kommer till Agritechnica
Buhler är mest kända för sina Versatiletraktorer. Den nya Kubotaserien ska byggas i företagets Winnipegfabrik. Bilder och närmare tekniska data släpps först när traktorerna visats för den nordamerikanska marknaden i höst. Så räkna med att maskinerna kommer till Agritechnica i november.
Enligt Farmers Weekly talar mycket för att de nya Kubotaserien kommer att bygga på Versatiles nya Nemesisserie med tre modeller mellan 128 och 154 kW.
Stärker ekonomin för Buhlers
För Kubota är fördelen med avtalet att snabbt få en ny större traktorserie medan ökad produktion i Winnipegfabriken stärker Buhlers ekonomi.
Versatile Nemesis drivs av 6,7 liters Steg V Cumminsmotorer kopplade till en powershifttransmission från ZF. Planer finns på en starkare steglös modell på 185 kW. Ännu finns ingen information om huruvida Kubota tänker marknadsföra traktorerna från Buhler i EU.




