KrönikaEtt ljus i tunneln för prövade mjölkbönderLand Lantbruks råvaruexpert Björn Folkesson talar om fantastiska auktionsresultat på Fonterra, då mejerivarorna återigen steg.
Debatt"Varför kan man inte frysa svenskt kött?"Varför vägrar slakten att lagra och leverera svenskt kött fryst, frågar sig debattören. Detta skulle hjälpa bönder med akut foderbrist att bli av med sina djur och samtidigt konkurrera med importen av kött.
DebattFrivilliga avtal rätt väg för framtida naturvårdsarbeteGrunden för ett förändrat och förbättrat naturvårdsarbete är att staten erkänner att naturvård till absolut största delen är ett intresse för samhället, skriver debattören. Och därmed måste alla vara med och betala notan.
DebattMellanskogs VD: ”Vi satsar på jämställdhet”Mellanskogs jämställdhetsarbete togs upp som ett gott exempel på en konferens. Att de högsta cheferna inte var där berodde på ett annat möte som planerats för ett år sedan, skriver Sture Karlsson, Mellanskogs VD.
Krönika”Det gäller att undvika svart på vitt”Svart på vitt är för det mesta bra att ha. Men på grannens vittvätt hör det inte hemma, det har grannarna i söder upptäckt, skriver Per Emgardsson i veckans krönika.
Krönika”Skogsbruket behöver kvinnorna”Svenskt skogsbruk har ett jätteproblem i hur vi män möter kvinnor, skriver krönikören Leif Öster.
DebattSD: ”Kommer MP värna äganderätten?”Kan Sveriges skogsägare lita på att Miljöpartiet genomför en politik som innebär att äganderätten och skogsskötseln värnas och stärks? Hur tänker Centerpartiet agera annars, undrar Mats Nordberg (SD).
Debatt”Bra beslut att dra ner på inventeringarna”Det är bra att riksdagen tar itu med den försumliga regeringen och godtycket i myndigheterna, anser debattören Sverker Liden.
Krönika"Dags att sälja och läge att behålla"Råvaruexperten Björn Folkesson har flera råd att ge när det gäller handel med råvaror i veckans krönika.
Ledare”Stoppa aktivisternas terror”Justitieministern måste kalla till sig andra berörda ministrar och se till att det blir slut på aktivisternas terror mot djurbönderna, skriver ledarskribenten Lena Johansson.
LedareÄlgskador minskar inte av granförbudVisst är granplantering på olämplig mark ett problem, men ska det verkligen förbjudas, skriver Knut Persson i veckans ledare.
DebattLRF lyfter minerallagstiftningenLRF arbeta ännu hårdare med minerallagstiftningen – både regionalt och på riksnivå, skriver Palle Borgström och 17 regionordförande i en debattartikel.
DebattLööf: ”Hoten mot bönder måste stoppas”Centerpartiet kommer att agera blåslampa på den nya regeringen för att se till att hoten och våldet mot svenska bönder stoppas, skriver Centerns Annie Lööf och Kristina Yngwe.
KrönikaTorråret utmanar även under 2019För många jordbruk är investeringsutrymmet för 2019 skralt, spår Per Emgardsson i sin krönika. Dyrt vinterfoder och halv skörd som betalats en fjärdedel bättre än normalt tär på investeringsviljan.
Krönika”Öppna kort från staten ger nöjda företagare”God myndighetsutövning ger stora vinster. En öppnare dialog och fler företagare som gör rätt från början, gör det enklare för alla, skriver LRF:s ordförande Palle Borgström.
Debatt”Ökad mullhalt leder även till ökad lönsamhet”Ökad kolinlagring är inte bara bra för klimatet, utan även för jordbrukets lönsamhet, skriver representanter för Greppa Näringen i ett debattsvar.
KrönikaÄganderätten sätts under forskarluppForskare vid Umeå universitet ska undersöka om det skett en glidning i hur äganderätten uppfattas, skriver krönikören Anna Stjernström.
Debatt”Stockholm har inte valt bort grot”Det stämmer inte att Stockholm Exergi valt bort svensk grot eller att man eldar regnskogsträ, skriver presschefen i ett debattinlägg.
Debatt”Problem med äganderätten lika verkliga som drabbade människor”Sten B Nilsson är välkommen att följa med och möta alla de skogsägare som drabbats av inskränkningarna i äganderätten, skriver LRF Skogsägarnas ordförande Sven Erik Hammar i ett debattsvar.
Debatt”Ekomotståndarna kommer med onödig kritik”Det stämmer att en ökad tillförsel av organiskt material ökar kolinlagringen, men det är konstigt att SLU-forskarna fokuserar så mycket på tekniken och så lite på systemfrågor, skriver Gunnar Rundgren.