Ekonomi

Tecken på bättre tider för skogsindustrin

Osäkerheter på flera håll i världen och på olika marknader påverkar den svenska skogsindustrin och i slutändan skogsägaren. Men skogsägarna i Swedbanks sektorrapport Skogen är ändå positiva inför framtiden och tecken tyder på att en ljusning för industrin kan vara på väg.

Publicerat: 27 maj 2026 kl 04:30

Lastbil lastar timmerstockar med kran vid en stor virkesterminal
Trots global osäkerhet ser Swedbank tecken på vändning i skogsindustrin med bättre råvarubalans och fortsatt positiva skogsägare.Foto: Dan Boman

Swedbanks sektorrapport om skogen pekar på skogsnäringens viktiga roll i den globala ekonomin och klimatomställningen, men också hur händelser på de globala marknaderna och internationell geopolitik påverkar utvecklingen av den.

– Det är en intressant rapport med ett brett anslag. Något som är helt avgörande är vad som händer med oljepriset. Sticker inflationen iväg påverkar det byggsektorn, skogsindustrin, virkespriserna och i slutändan skogsägarna. Det är viktigt att ha koll på det, samtidigt som vi har ett bra utgångsläge i Sverige för att hantera det, säger Erik Sjölund, chef för Skog & Lantbruk på Swedbank.

Vissa trender

Man spår ingen omedelbar vändning i skogsindustrin, som i dag pressas av faktorer som svag efterfrågan, höga produktionskostnader, neddragningar och en stigande krona. Priserna för produkterna ligger fortsatt högt, men så gör även kostnaderna som äter upp lönsamheten.

Erik Sjölund skönjer vissa trender i rapporten, som exempelvis en ljusning på den europeiska byggmarknaden.

– Vi ser en viss tendens till att byggandet ökar i Europa från en låg nivå och att nedgången i sågindustrin håller på att bottna ur. Vi ser ingen direkt högkonjunktur i sikte, men det verkar ändå vända uppåt, säger Erik Sjölund. 

Fastighetspriser uppåt

Enligt rapporten har balansen i råvaran blivit bättre och tillgängligheten av den har ökat och det lättar kostnadstrycket i industrin. Därför tror man på en återhämtning i sektorn, men det är beroende på utvecklingen i Mellanöstern och påverkan på energipriserna.

Lantlig gård med röda hus vid vattnet och tät barrskog bakom
Swedbank spår en liten ökning i fastighetspriserna under nästa år.Foto: Rolf Segerstedt

– Nu tror vi att råvarubalansen kan förbättras, att virkespriserna mattas av och att det leder till en lättnad hos industrin, säger Erik Sjölund.

Swedbank spår en liten ökning i fastighetspriserna under nästa år, även om virkespriserna fortsätter nedåt. Detta eftersom priserna på skogsfastigheter inte har hängt med i den uppgång som virkespriserna har haft.

– Under de senaste åren har virkespriserna ökat så pass mycket mer än fastighetspriserna och det är stora skillnader över landet, säger han.

Positiva tongångar

I LRF:s rapport Grönt Näringslivsindex, som besvarades 30 mars till 26 april, uppger skogsägarna att de upplever konjunkturen som den sämsta på 2020-talet. 

I er rapport upplever skogsägarna en historiskt stark lönsamheten, även om framtidstron har dämpats med svagare konjunktur och fallande virkespriser. Hur ska man förstå ”era” skogsägares mer positiva tongångar?

– Vår rapport baseras på svar i Skogsbarometern (som besvarades i oktober 2025). Efter den mätningen har virkespriserna mattats av. Priserna ligger fortfarande kvar på historiskt höga nivåer och våra kunder säger sig ännu vara hyfsat positiva på lång sikt, även om priserna kommer sjunka lite, säger Erik Sjölund.