
Interagro Skogs gödselmedel Agroblen är långtidsverkande och har testats i många år, både vid SLU och vid praktiska försök, och har uppvisat goda resultat.
Den stora utmaningen har dock varit att hitta en appliceringsteknik som fungerar kommersiellt. Efter många försök med varierande resultat har man nu hittat en effektiv och fungerande lösning där gödslet tillsätts via Plantma Forestrys planteringsmaskin Plantmax.
– Plantmax har också fördelen att den kan bära med sig all gödning som behövs och planteringshastigheten påverkas inte heller negativt jämfört med plantering utan gödning. Resultatet blir en effektiv och bra plantering med minimerade kostnader för appliceringen av gödning, säger Pontus Svinhufvud, vd på företaget Interagro Skog som sponsrar Teknikutmaningen.
Flertal försök
Agroblen innehåller i huvudsak kväve, fosfor och kalium samt lite bor och magnesium. Produkten har sedan 2015 testats i ett flertal försök och i ett av de senaste försöken använde ett 60-tal skogsägare från Dalarna i norr till Skåne i söder Agroblen vid plantering. Skogsägarna använde gödslet på gran-, tall-, björk-, ek- och lärkplantor. Det fanns både barrots- och täckrotsplantor med i testet.
Den första uppföljningen gjordes efter en växtsäsong. På vanliga tallmarker kunde man inte se några större skillnader på gödslade och ogödslade plantor, men på täckrotsplantor av gran var det stor skillnad.
– Efter en säsong hade täckrotsplantor av gran planterade på bördiga granmarker en diameter som var nästan 32 procent grövre än plantor som inte gödslats. Resultaten visade även att de gödslade plantorna vuxit 87 procent mer på höjden efter en säsong, säger Pontus Svinhufvud.
Större skillnader
När täckrotsplantorna av gran följdes upp efter den andra växtsäsongen hade skillnaderna i tillväxt mellan gödslade och ogödslade ökat ännu mer.
Förutom tillväxten av biomassan medför gödslet också att rotsystemet blir betydligt större och man får en mycket kraftigare planta som har betydligt bättre förutsättningar att klara sig både mot insektsangrepp och mot konkurrerande växtlighet.
Pontus Svinhufvud konstaterar att skillnaden mellan gödslade plantor och ogödslade ökar ju bördigare mark det är.
– Det tror jag helt enkelt beror på att man stimulerar rottillväxten och då kan plantan också på ett bättre sätt ta upp den befintliga näringen i marken. Så det blir liksom en dubbel verkan, förklarar han.
Nu har gödslet också börjat användas vid maskinell plantering i Sverige med planteringsmaskinen Plantmax som kan bära 24 000 plantor och sätta 3 000 plantor i timmen.
Gödselmedlet tillsätts automatiskt med ett doseringshjul som släpper ner 20 gram så att det hamnar under plantan.
– Det här gör att skogsägaren kan få ut gödning vid plantering på ett väldigt smidigt sätt, säger Pontus Svinhufvud.
Viktigt tillskott
Planteringsmaskinen kan välja mellan att tillsätta 10 gram eller 20 gram.
– Vi rekommenderar den större dosen. Det är med den som vi sett de bästa resultaten, speciellt på bördiga granmarker i södra Sverige, säger Pontus Svinhufvud.
Pontus Svinhufvud menar att plantgödsel kan vara ett viktigt tillskott på bördiga marker.
– Framför allt där man har problem med grästillväxt och örter som konkurrerar, men också där det är stora problem med snytbagge. Då får man en planta som snabbare får rätt förutsättningar att klara sig, förklarar han.





