Allmänt

Klimattoppmötet i Paris avgör Rommes (och andra skidorters) framtid

Snart är vintern här och suget på fjällstugor och skidsemestrar börjar öka markant. Men vintersportorterna i Sverige ser en mörk framtid. Skidbackar som Kungsberget, Romme och Säfsen kommer helt enkelt smälta bort enligt SMHIs senaste rapport.

Publicerat: 2 november 2015 kl 14:47

Läcker skidåkning, snart ett minne blott?Foto: All over press

I helgen öppnades de första skidbackarna för säsongen, i Kåbdalis där det rapporteras vara 40 centimeter snö, och i Dundret i Gällivare.

Men klimatförändringarna kommer drabba Sverige och de svenska skidorterna hårdare än övriga världen.

Där FN:s klimatpanel beräknar en ökad global medeltemperatur till 0,5-5 grader i slutet av århundradet så ligger det på 2-6 grader i Sverige. Den kraftigaste uppvärmningen sker i norra Sverige och det kommer märkas mest under vinterhalvåret.

Läs också: Besök Sveriges 25 bästa julmarknader

Svealand och östra Götaland kommer i stort sett bli snöfritt, längs med Norrlandskusten blir det också dramatiskt minskad snömängd.

– Snösäsongen i Svealand och längs Norrlandskusten kommer förkortas med ett par månader, säger SMHI:s klimatforskare Erik Kjellström till SVT.

 

Vilket leder till att populära skidorter som Romme, Säfsen, Kungsberget, Yxbacken (där Pernilla Wiberg tog sina svängar), Hammarbybacken och Isaberg helt enkelt smälter bort.

Läs också: Bästa knepen för att hålla värmen i vinter

Om inte vi världsmedborgare får ordning på utsläppet av växthusgaser.

Den 30 november till 11 december hålls klimattoppmötet i Paris. Om de lyckas få fram klara målet på 2 grader så kan snöfantasterna och de svenska vintersportorterna andas ut.

-----