LantbrukSå hittar hon anställda med dubbel kompetensPå Landshypotek bank står lantbrukskompetensen högt i kurs.
SkogsbrukSCA stoppar avverkning efter Greenpeaces aktionGreenpeace stoppade avverkningen i Harrsjöskogen i Jämtland – nu beslutar SCA att inte avverka innan man hunnit undersöka området.
Ledare”Länge leve vår pragmatiska granne i öst”Vi i Sverige borde vända våra blickar österut lite oftare, skriver Kerstin Davidson i veckans ledare.
LedareSvenskar fjärmas allt mer från skogenFler och fler svenskar har inte egna viktiga upplevelser av skogen, trots att de flesta snart kommer att ta in ett exemplar av Sveriges vanligaste träd. Det skriver Knut Persson i veckans ledare.
LantbrukHälsingegården störst i Norden med sina 18 mjölkrobotarMed 18 nyinköpta mjölkrobotar har Vallens gård utanför Ljusdal just blivit Nordens största robotbesättning. Jan-Erik Hansson och hans son tror på att investera när tiderna är som sämst.
SkogsbrukFortsatt högtryck för skogsindustrinSågverk-, massa och pappersindustrin har gått bra 2017 och Skogsindustrierna ser positivt på läget inför nästa år.
Lantbruk”Oro över att vattnet ska ta slut”Brunnarna sinar i takt med att den intilliggande täkten töms på grus, men för Kjell Johansson har det varit en lång kamp att få kommunen att göra en vattenmätning.
LantbrukMiljöinspektören: "Brunnarna borde återhämta sig"Enligt kommunens miljöinspektör finns det inga samband mellan täktbrytningen och de sinande brunnarna. Samtidigt har han inte velat göra mätningar.
LantbrukBrunnarna sinar – men Kjell fick strida för mätningBrunnarna sinar i takt med att täkten intill töms på grus. Men att få kommunen att göra mätningar var ingen självklarhet. – Det är första gången på snart 50 år som det inte finns vatten, säger fastighetsägaren Kjell Johansson.
LantbrukRekordstarkt år för småföretagarnaPrognosen för svenska småföretag är att 2017 blir rekordstarkt, enligt LRF Konsults sista Lönsamhetsbarometer för året.
SkogsbrukDe föredrar att skjuta sig en granAtt hugga sig en gran när julen nalkas hör till vanligheterna för många skogsägare. Men det finns de som föredrar att fälla träden på ett betydligt mer okonventionellt sätt.
LantbrukMikael Bäckström tackar för sigMikael Bäckström slutar som ordförande i LRF Jönköping vid stämman i mars. Därmed blir det nya ordföranden i alla de tre sydliga LRF-regionerna: Jönköping, Sydost och Skåne.
SkogsbrukJulgranar riskerar sprida sjukdomarJulgranar är en "tickande bomb" med sjukdomar – men Sverige har goda möjligheter att bromsa utbrott av skadegörare och öka vår produktion. Det menar SLU-forskaren Martin Pettersson.
SkogsbrukNya skogsägare ökar variationenAtt nya skogsägare i större utsträckning är kvinnor med högre utbildning bor i en annan kommun än sin skogsfastighet verkar inte påverka hur skogen brukas. Detta enligt ny forskning från SLU.
LantbrukMiljoner delas ut till djurböndernaNu har utdelningen från Sveriges Djurbönders likvidation börjat. 100 miljoner kronor i aktier är utskiftade och mot slutet av veckan kommer ytterligare 100 miljoner kronor från insatskontona.
SkogsbrukIngen Skogsnolia nästa årDet blir ingen stor skogsmässa i norr i juni nästa år. Skogsnolia tvingas flytta fram utställningen ett år till juni 2019 – då även Skogselmia arrangeras.
LantbrukKrav att söka återbetalning via e-tjänstenÅterbetalning av energiskatter för el och bränsle måste från och med i år göras via Skatteverkets e-tjänst. 25 000 jordbrukare omfattas av kravet.
SkogsbrukÖkat behov av lövmassa efter investeringSCA satsar 196 miljoner kronor i Munksund, Piteå, för att öka produktionen av vitt förpackningspapper. Efter investeringen kommer behovet av lövmassaved att öka.
SkogsbrukPappersklänning årets NobelsnackisI en klänning med spektakulära ärmar gjorda av papper gjorde Alice Bah Kuhnke (MP) avtryck på årets Nobelfest. Med sitt klädval ville hon sätta ljuset på övergången från fossilt till förnybart.
LantbrukTvå timmar om Fälldins resaI kväll sänder SVT en färsk dokumentär om Thorbjörn Fälldins färd mot statsministerposten och tillbaka.