Skogsbruk”Det är pengar som försvinner från landsbygden”Allt fler och större nyckelbiotoper i nordvästra Sverige begränsar möjligheterna att få utkomst från skogsbruket. Det anser bland andra Ola Mattsson, skogvaktare på Lima Besparingsskog.
LantbrukTomma burar-aktivister har fått sina straffNu har domen fallit mot de fem aktivister som stod åtalade för stöld av flera kalkoner och en lax.
LantbrukNorska aktivister döms för intrångFyra norska aktivister som bröt sig in på en minkgård har dömts att betala ett skadestånd på flera hundratusen svenska kronor till uppfödaren.
LantbrukEU-parlamentet: Förbud mot glyfosat inom tre årEU-parlamentets miljöutskott kräver ett stopp för växtskyddsmedlet glyfosat inom tre år och dessutom omedelbara restriktioner för användningen.
Skogsbruk400 kilo älgkött stuletEn tjuv bröt sig in i ett slakteri hos ett jaktlag i Västerbotten och stal kött till ett värde av 36 000 kronor.
SkogsbrukRostig såg öppnade för digitala innovationerDet nya digitala Skogsdatalabbet vid SLU invigdes med en rostig timmersvans. Projektet ska ta nya steg in i den digitala tidsepoken med stöd av forskningens rön och data.
LantbrukEkokycklingar lyckat komplement på spannmålsgårdenMitt på Östgötaslätten ligger Elgsjö gård. Sedan början av förra året är Henrik Båvius ekokycklingproducent.
SkogsbrukMilt väder leder till brist på timmer i NorgeDen norska timmerleverantören Allskog brottas just nu med svårigheter att leverera tillräckligt med timmer till pappers- och träindustrin i Trøndelag. Orsaken är den milda vintern med för mycket regn.
LantbrukFILM: ”Tar igen allt den 13:e månaden”På den 66:e breddgraden, norr om Haparanda, har mjölkproducenten Pelle Pesula landets nordligaste odling av oljeväxter.
LantbrukDåligt väder så in i nordenPå 66:e breddgraden har ekologiske mjölkbonden Pelle Pesula landets nordligaste odling av oljeväxter. Men efter årets kalla sommar och regniga höst är det på håret att han hinner få rybsen skördad. – Normalt räddas vi av "den 13:e månaden" men nu har det varit ett riktigt skitväder, konstaterar han.
SkogsbrukÖkad vinst för SetraTräindustriföretaget Setras vinst har ökat hittills i år, jämfört med i fjol. Men störningar i frakten påverkar resultatet negativt.
SkogsbrukMassabruket i Värö lyfter SödraBättre priser och en stabil efterfrågan ligger bakom att Södra kan redovisa ett bättre rörelseresultat för tredje kvartalet än motsvarande period i fjol.
LantbrukHan blir ny vd på Landshypotek BankPer Lindblad blir ny vd för Landshypotek Bank. Han lämnar rollen som ansvarig för segmentet Fastigheter på SEB och planeras börja sitt nya uppdrag i början av nästa år.
LantbrukAxfood slutar använda HVO-bränsleMatbolaget Axfood med kedjorna Willys och Hemköp slutar att tanka sina varubilar med HVO, med argumentet att det är bättre för miljön.
LantbrukEkobönder uppmanas söka dispens från att skördaLänsstyrelserna i Västerbotten och Norrbotten vill dämpa lantbrukarnas oro för att mista stöd på grund av utebliven skörd. Ekobönder kan dock behöva söka dispens. I Skåne beviljas generell dispens från kravet på grön mark.
SkogsbrukTimmerbil körde av vägen och välteEn timmerbil välte i går kväll efter att ha fått punktering på riksväg 27.
LantbrukSå ser framtidens grönsaksdisk utSvenska konsumenter äter allt mer grönsaker, men de vill ha dem tvättade och färdigskurna visar en rapport från SLU.
LantbrukRysk störsändare störde norskt civilflygStörsändare i den ryska storövningen Zapad 2017 slog ut flygets gps-navigering över ett 40 mil djupt område i Nordnorge.
LantbrukSatellitnavigering styr viktiga samhällsfunktionerTidsignalerna från satellitnavigationssystemen, GNSS, är samhällsvitala. De ger positioner och synkroniserar också datasystem som styr allt från tele- och datanät till elkraftförsörjning och SOS-alarm.
Lantbruk60 000 namn mot ändrade regler för smågrisarDjurens rätt och Djurskyddet Sverige överlämnade i dag, onsdag, en protestlista med upp emot 60 000 namn mot ändrade regler för smågrisar till Jordbruksverket.