I säsong:
Foto: Istock
Foto: Istock

– Turismen i Sverige ökar och fjällvandring är något som toppar när det gäller att turista i Sverige. Vi vill fylla vårt liv med resande och upplevelser, och fjällvandring ger både aktivitet och lugn, säger Carina Hakenäs, medlemsansvarig på STF till TT.

Fler bokade gästnätter

Under juni hade STF 114 000 besökare på totalt 225 vandrarhem runt om i Sverige, en ökning med 11 procent från 2016. Under juli ökade antalet gästnätter på fjällstationer och fjällstugor med cirka 7 procent jämfört med samma period förra året. Där kan också nämnas att intresset för att bo på fjällstationer ökar som mest i Lappland.

Många vill nå toppen

Av dem som fjällvandrar väljer fler än tidigare att bestiga Kebnekaise. I år beräknas 10 000 personer nå toppen, jämfört med fjolårets 8 000.

Säsongen för fjällturism har dessutom blivit längre och sträcker sig nu över fler veckor på året.

Läs också: Möt hösten till fots – fjällvandra i färgsprakande natur

Publicerad: 11 augusti 2017

Mer från Land