Livet på landet

Fortsatt fel i Melodikrysset – så enkelt rättar du till det!

Datorn som genererar SR:s populära Melodikrysset har dragits med buggar som lett till felaktiga kryssplaner. Nu är det åtgärdat, men lördagen den 17 november är det fortsatt fel i kryssplanen i många tidningar. Så här kan du själv rätta till den!

Uppdaterat: 15 november 2018 kl 09:19

Som Land-läsare kan du själv korrigera felet inför kommande lördags Melodikryss.
Som Land-läsare kan du själv korrigera felet inför kommande lördags Melodikryss.Foto: Istock

Förra lördagen upptäckte programledare Anders Eldeman i sändning att någonting inte stod rätt till med den kryssplan som används för att lösa Melodikrysset.

På grund av fel i det datorsystem som ritar upp kryssen hade siffrorna flyttats ett hack. SR bad om ursäkt, men lyckades inte identifiera felet – förrän nu.

Korrigera själv inför lördag

Det innebär att även lördagens kryss innehåller fel i de tidningar som redan hunnit publicera rutmönstret. Land är en av dem.

Som läsare kan du själv enkelt korrigera felet inför lördagens sändning.

Korrigera Melodikrysset så här:

Det fel som uppstått i Melodikryss nr 46 (17 november) består i att siffran 5 borde suttit i det lodräta ordet mellan Lodrätt 1 och 2.

Detta innebär att nuvarande 5 skulle varit en sexa. Resten av numreringarna är därmed en siffra efter.

Det skulle alltså vara nr 16 nere i högerhörnet.

Programledaren ber om ursäkt

Melodikryssets programledare Anders Eldeman beklagar felen i kryssplanen inför lördagens sändning.
Melodikryssets programledare Anders Eldeman beklagar felen i kryssplanen inför lördagens sändning.Foto: Mattias Ahlm/Sveriges radio

– Det är oerhört beklagligt att det blivit så här gång på gång. Jag beklagar verkligen detta trassel! Jag hoppas att vi hörs på lördag, säger Anders Eldeman till Sveriges radio.