I säsong:
I Trivselbygden startar företag och ungdomar får jobb.
I Trivselbygden startar företag och ungdomar får jobb. Foto: Torbjörn Österholm

I Trivselbygden råder det numera brist på yrkesutbildad arbetskraft och de 400 företag som drivs här gör allt för att få traktens ungdomar att stanna kvar.

Hemligheten bakom framgången är samverkan mellan byarna, att företagen stöttar varandra och att de har den lokala banken i ryggen. Här kan du ta del av deras utveckling.

Gick samman för att överleva

De gamla gränstrakterna mellan arvfienderna Sverige och Danmark kunde vara oroliga krigshärdar under alla år av historiska konflikter, men idag är kommuner som Falkenberg, Svenljunga och Mark säte för tryggt samarbete.

Tio byar i de tre kommunerna kallar sig för Trivselbygden och hjälps åt att marknadsföra sin vackra natur och spännande kulturhistoria som bland annat innefattar en rik, men idag nerlagd textiltillverkning.

Viktigt stöd

För några år sedan kunde byarna och deras byalag påbörja ett nytt steg. Den lokala Mjöbäcks Sparbank, som är 112 år, blev huvudsponsor för Trivselbygdens Utvecklings AB (Trivab) som ska ragga företag till bygden och sprida kunskap om den lokala arbetsmarknaden.

– Tack vare Mjöbäcks Sparbank har vi kunnat ta nya steg, berättar företagaren Marita Bengtsson och de andra entusiasterna i Trivselbygden.

Informerar om lokala arbeten

En viktig uppgift för Trivab är att informera bygdens skolungdomar om den lokala arbetsmarknaden och alla möjligheter som erbjuds. Det finns runt 400 företag i bygden och ett ständigt behov av yrkesutbildad arbetskraft.

– Ofta vet ungdomarna för lite om den lokala arbetsmarknaden och alla spännande företag som verkar här, säger Christer Everås.

Han berättar om en rad lyckade studiebesök där Trivab ställt upp med bussar och lunch så att eleverna i trevliga former fått lära sig mer om hur det ser ut på en modern arbetsplats.

Ett tiotal personer har fått praktikplatser och jobb tack vare Trivabs kontaktnät.

Fick jobb efter praktiken

Ett exempel är Mario Estay som via Komvux i Mark fick jobb på Ajab i Håcksvik, ett framgångsrikt företag som tillverkar industriportar.

– Jag trivs bra, säger Mario, som står och svetsar när vi tittar in.

– Mario fick praktikplats och blev sedan anställd, berättar Ajabs ägarbröder Gustav och Johan Aronsson. Vi kan tänka oss att anställa fler personer på det här sättet. Mycket bra att det skapas kontaktnät i bygden så att vi kan matcha våra och arbetssökandes behov.

Bröderna Aronsson misstänker att det bland ungdomar finns fördomar om hur dagens industriarbetsplats ser ut.

– Vi vill visa ungdomar att den kan vara ren och fin, säger Gustav, och det är bara att hålla med när vi går runt på Ajab.

Stöttar varandra

Lars Lönnesjö på Furulids Snickeri & Åkeri i Mjöbäck tillverkar husväggar och håller med Aronssons. Lars fick dessutom ta del av den fina samverkansanda som finns i bygden.

När det brunnit i lokalerna 2014 kunde han redan dagen efter (!) låna provisoriska lokaler hos ett annat företag.

Lars och Trivab tycker att praktik som inkörsport till en fast anställning är bra och Christer Everås har idéer om att förlägga en gymnasieutbildning till en arbetsplats i bygden. Att starta ett företagshus är en annan tanke som dykt upp i Trivabs många kontakter med företagare.

Driver syriskt bageri

Bland de nya företag som raggats till Trivselbygden hör ett syriskt bageri med medelhavsbröd som specialitet.

Marita Bengtsson tror stenhårt på att bygden kan locka många nya företagare. Marita och maken Bosse driver ett vackert beläget Bed and Breakfast och ett tunnbrödsbageri på gården Ulvanstorp i Älvsered.

Här finns också ett Ekomuseum med bygdens historia. Marita är värd för kurser och konferenser och ställer gärna upp med råd till nya entreprenörer.
– Det gäller att ha en vision, men också att klara vardagen med dess regelverk, säger Marita som har djupa rötter i trakten. Hennes far var en gång styrelseordförande i Mjöbäcks Sparbank och hon lyfter fram bankens betydelse för den lokala utvecklingen.

Byarnas bank

Marita guidar oss runt i bygden tillsammans med Lars-Göran Lind som var bankens VD i 36 år och är en engagerad eldsjäl även efter pensionen.

– Bankens målsättning är att vara bland de minsta i Sverige, säger han och skrattar. Tidigare hade vi bankkontor runtom i byarna. Nu har vi bara kontor i Överlida, men allt vi gör är lokalt förankrat. Vi har kunskap om de lokala företagen och dess ägare som storbankerna saknar. De stora vill inte gå ner på byanivån, säger Lars-Göran Lind.

Brist på kapital till investeringar och långsiktiga projekt som Trivab är ett stort problem i många landsbygder. Många byar skulle nog vilja ha en bank som Mjöbäcks Sparbank i ryggen.

Fokus på företagande

Bankens historia och framtid är lokal, kan man väl sammanfatta hans entusiastiska budskap. Det förklarar varför banken satsar runt tre miljoner på Trivab som ska utvärderas efter tre års arbete.

I satsningen ingår två erfarna och lokalt förankrade anställda som arbetar med tips och idéer om lärlingsplatser, företagande, turism med mera och som håller kontakten med byalagen i Trivselbygden.

– Vi fokuserar på företagandet, säger Christer Everås, det är viktigt att inte spreta och gapa över för mycket. Byalagen och föreningslivet gör stora insatser på sitt håll med fiberutbyggnad, till exempel.

Mer från Land