Under 10 års tid (2005-2014) ökade vår konsumtion av feta mjölkprodukter och samtidigt har produktionen av mjölk minskat. Det har lett till att det riskerar bli gräddbrist i butikerna.
– För första gången på hundra år har vi nu för lite mjölk för att kunna få fram tillräckligt med grädde. Till påsk kommer vi inte att kunna leverera de feta svenska mejerivaror som vi har gjort tidigare, säger Patrik Hansson, vd på Arla till Dagens Nyheter.
Risken för gräddbrist bekräftas även av Norrmejerier som ser samma problem. Där har man under flera år stoppat produktionen av smör på hösten för att ha tillräckligt med fet mjölk för att kunna producera grädde.
Glassen blir dyrare
Bristen på grädde gör inte bara att grädden i butikerna blir dyrare utan även glassen väntas bli dyrare.
– Priset på grädde har gått upp 25–30 procent. För konsumenterna kommer vår glass att bli i genomsnitt 12 procent dyrare, säger Stefan Carlsson på SIA-glass till Dagens Nyheter.
Nyligen presenterades riktlinjerna för en livsmedelsstrategi som bland annat strävar efter att skapa en ökad mjölkproduktion. Hur det ska gå till har inte konkretiserats men detaljer i livsmedelsstrategin väntas presenteras inom kort.




