

Håkans Larsson bjuder på supergod halstrad gös och tipsar om bästa vinet till. Lyxigt recept, enkelt att laga.
Recept: Håkans Larsson
Italienskt inspirerad fin fisk med en sås på mixade ljusa bönor och vitt vin – underbart fylligt och samtidigt nyttigt. Med rätt vitt vin lyfter smakerna ytterligare.
Bara halva burken bönor går åt till såsen i denna rätt, det som blir över spar du i kylen och använder för att förstärka din lunchsallad. Eller mosa dem med lite olja och salt och bred på brödet. Bönor av alla slag är nyttiga, magra, proteinrika och billiga – vad mer begär du av en råvara?
Den här rätten känns väldigt klassisk med sina milda, väl avvägda smaker i italiensk tradition. Så vi hämtar ett vin från samma land.
12419 Casal di Serra, 95 kronor. En klassisk trotjänare. Jättebra och elegant till denna fina fiskrätt.
22803 Il Nostro Grecanico, 69 kronor, är ett bra budgetalternativ.
Alkoholfri öl: 1952 Mariestad Alkoholfri, 11,50 kronor för33 cl.
Läs också: Kycklingklämma de lux – med ett glas vitt





Senaste numret hittar du här.