Mat & dryck

Svensk iscider ska ge mersmak i USA

Brännland iscider siktar på att ta USA med storm. Den svenska cidern från Umeå-trakten går nu på export och hoppas på att amerikanerna ska gilla deras dryck.

Publicerat: 19 januari 2017 kl 09:31

Brännland cider och Andreas Sundgren Graniti siktar på den amerikanska marknaden. Foto: Istock och Brännland cider.Foto: Istock/ Brännland Cider

– Det är som en dröm, säger Andreas Sundgren Graniti, vd på Brännland Cider.

Brännland cider har hyllats av dryckeskännare de senaste åren och nyligen satte man igång ett projekt där man ska försöka göra världens bästa cider. Passande då att man får möjlighet att frälsa de amerikanska dryckesälskarna med sina droppar.

– Att få möjlighet att komma in på den amerikanska marknaden är en dröm. Det säger något om oss och om utvecklingen av cider som en premiedryck globalt, säger Andreas Sundgren Graniti till VK.se.

Till att börja med så kommer cidern exporteras till tre amerikanska stater men förhoppningen är att få distribution i fler stater och till Kanada.