Motor

Vi har testat: Så snabb är Kronobergs äldsta bil

Det är kanske 104 år sedan den rullade ut från Fordfabriken – men Arnes T-Ford rullar än. Häng med när vi testar hur fort den går.

Publicerat: 21 oktober 2016 kl 14:23

Kommentera

Det här kan vara landets äldsta bil som fortfarande är i trafik.

– Det är den äldsta registrerade bilen i alla fall. En T-Ford av årsmodell 1912, säger ägaren Arne Gunnarsson.

T-forden beskrivs ofta som bilmodellen som satte Världen på hjul. Det var den första bilen som byggdes enligt löpande bandet-modellen och drygt 15 miljoner T-fordar byggdes under de år som bilen producerades- 1908-1927.

Bubblorna är flest

T-Forden är tvåa på listan över historiens mest byggda bilar. Bara den klassiska WV-bubblan har byggts i fler exemplar.

– T-Forden är en modell som är lite knepig, precis som jag, säger Arne Gunnarsson.

Det klassiska Ford-märket har vingar - så har det varit sedan starten.Foto: Linus Ehn

Tre T-Fordar i garaget

Arne skaffade sin första T-Ford för tio år sedan, efter att ha sett modellen i ett danskt veteranbilsrally.
– Vad han körde! Jag blev imponerad. Sedan hittade jag en T-Ford i Stockholm som var till salu. På den vägen är det, säger Arne Gunnarsson.

Han har nu tre T-Fordar av olika årsmodell i garaget.
– Det här är veteranbilar som inte är så dyra. Det finns många av dem och det är mest gubbar i min ålder som intresserar sig för dem, säger Arne Gunnarsson.

Flera av de herrarna är organiserade i vad som kallas Mässing- och Nickelgruppen, en förening för de som gillar lite äldre veteranbilar.

Vad tycker du?

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.