Trädgård

Öppen Trädgård: Imponerande i Ångermanland

Havet strax intill och en trädgård full med exotiska plantor – i Bergströms trädgård på Strömsö bjöd på trädgårdsfest.

Uppdaterat: 20 juli 2017 kl 09:33

Besökarna strömmade till Karin och Lars-Åke Bergströms trädgård på Strömsö utanför Övik. De imponerades av de frodiga odlingarna vid havet.
Besökarna strömmade till Karin och Lars-Åke Bergströms trädgård på Strömsö utanför Övik. De imponerades av de frodiga odlingarna vid havet.Foto: Lars-Åke Bergström

Strax utanför Örnsköldsvik ligger Bergströms Trädgård på Strömsön. Här bjöd Karin och Lars-Åke in besökarna till ett spännande äventyr med hisnande utsikt.

Besökarna botaniserade bland upphöjda blomsterbäddar och grönsaksodlingar i pallkragar. Medelhavsterass bjöd på palmer, kaktusar och pelargoner.