Landläsarnas bilder på aspluddet
I Ålberga leker ettåriga Petra Sahamies i 30 cm djupa drivor och i Malma Backe promenerar Helena Eklund Snäll genom ett snöliknande vitt landskap.
Här är de bilder som Lands läsare har skickat in på aspluddet.
– Sonen har sprungit runt i huset för att plocka fram julsakerna. Han tror att det snöar ute! säger Kicki Sahamies som är en av alla de Landläsare som har skådat det märkliga fenomenet.
Det är som Land har berättat i en tidigare artikel aspens frön som just nu sprids för vinden i form av ett vitt ludd. Vi bad er läsare skicka in bilder från hela landet och responsen har varit överväldigande!
Läs också: Vi förklarar! Det här är det vita luddet i luften
Barnen leker i luddet
Kicki Sahamies bor med sin man och tre barn på 1, 4 och 7 år i Ålberga utanför Nyköping. De gläds alla åt den ovanliga synen men Kicki vill även lyfta ett varningens finger.
– Jag har testat i diskhon och luddet är extremt lättantändligt. Det lättar och flyger i väg när det fattar eld. Jag vill uppmana alla att vara försiktiga med eldning och fimpar.
Kickis familj har lekt i luddet på tomten i två dagar och märkt av fler baksidor.
– Det är otroligt svårt att få ur håret, döttrarna har haft fullt av frön i sina. Vi kommer trots det fortsätta att ha kul med det så länge det varar, säger hon.
Se fler fina bilder från er läsare här nedan!
Helena Eklund fotade luddet under en promenad i Malma Backe, Uppsala.
– Plötsligt fanns det överallt. På just det här stället låg det ett helt täcke av frön på marken! säger hon.
Bengt Bertilsson har skickat in fina bilder från Berghem i Marks kommun.
Lina Andersson såg luddet hemma i Sösdala i Skåne.
Ritva Leppänen i Lindesberg säger:
– Här är en fin bild från Lindesberg på vårt nya silverträd. Det är en jättestor asp och just nu är det jobbigt att vara ute för vinden ligger i den riktningen så allt blåser in på vår gård. Så pass mycket att man funderar på att ha munskydd för att slippa svälja tussarna. Utefika kan man bara glömma.
Lands egen reporter Frida Jareteg tog en promenad i Kyrksjöns naturreservat i Stockholm där lövskogen var täckt av det vita luddet.