Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Djur & natur 2 juli 2018

Titta in i hönshuset med extra allt

Varenda vrå är hönsanpassad. Här finns sjukstuga, lättstädat golv och inte en enda glipa där ohyra trivs.

Teodor Wilsson bygger hönshus som är smarta på riktigt.

Den här artikeln publicerades första gången i juli 2018.

 Teodor Wilsson visar sitt hönshusbygge, fullt med smarta hönslösningar.
Teodor Wilsson visar sitt hönshusbygge, fullt med smarta hönslösningar. FOTO: Thomas Hjertén

Äntligen står det på sin plats i en villaträdgård hemma hos Patric och Emma Dalfjärd i Vagersta.

Det röda hönshuset är dockat till en nybyggd utegård med nät både i väggar och tak. Inne kurar fyra småskygga leghorn-höns och i den avskilda extraburen skvätter en liten flock dvärgwyandotte-kycklingar omkring.

Teodor Wilsson tar ett varv runt hela härligheten och inspekterar.

– Det ser jättefint ut, säger han till Patric.

– Möjligtvis skulle jag höja den översta eltråden lite för rävens skull.

Äntligen eget företag

 Det lilla röda hönshuset med tillhörande utegård hemma hos Patric och Emma Dalfjärd i Vagersta.
Det lilla röda hönshuset med tillhörande utegård hemma hos Patric och Emma Dalfjärd i Vagersta. FOTO: Thomas Hjertén

Hönshuset är Teodor Wilssons skapelse. Han har tänkt ut, planerat och byggt huset på beställning. Patric och Emma gav honom fria händer.

– Jag höll till hemma i familjens garage ända tills taket skulle på. Då fick bygget inte plats längre, berättar Teodor.

Han är 17 år, bor i Åkersberga och går på naturbruksprogrammet på Öknaskolan i Tystberga. Dessutom har han just blivit egen företagare. Teodors Fjäderfä och bisysslor heter företaget och samlar några av hans specialiteter – höns, byggande och biodling.

Teodor har just nu 8 bisamhällen som ger honung, pollen och vax. Han bygger bland annat voljärer, holkar, kaninburar och hönshus på beställning.

Bygger på erfarenhet

Under många år hade Teodor höns själv hemma men just nu är det fågeltomt. Teodor fick in fågelsjukdomarna ILT, Mykoplasma Gallisepticum och Mykoplasma Synoviae i besättningen.

– Jag höll på med höns i många år, hade bland annat en avelsgrupp med Lakenfelder. Jag saknar verkligen fåglarna, berättar Teodor.

Upplevelsen att drabbas av hönssjukdomar i besättningen och Teodors mångåriga erfarenhet av att hålla fåglar märks i hönshusbygget.

 Teodors bygge ifrån början. Till vänster syns det väggfasta redet med sittpinne ovanför. Mittemot sitter ett väggfast skåp för maten.
Teodors bygge ifrån början. Till vänster syns det väggfasta redet med sittpinne ovanför. Mittemot sitter ett väggfast skåp för maten. FOTO: Teodor Wilsson
 Under redena finns plats för en avskild nätbur.
Under redena finns plats för en avskild nätbur. FOTO: Teodor Wilsson
 Nätburens dörr är lätt att skruva loss när den inte längre behövs.
Nätburens dörr är lätt att skruva loss när den inte längre behövs. FOTO: Teodor Wilsson

Det är på drygt 2 kvadratmeter, tänkt för 5-8 hönor och har full takhöjd inne. Teodor har satt 45 millimeters isolering i väggarna och 95 millimeter i tak och golv. Innerväggar och inredning är byggda av plywood, noggrant inpassad så att det inte blir glipor.

– Jag har valt att bygga med fast inredning och täta alla fogar noga så att det finns minimalt med ställen där de röda hönskvalstren kan gömma sig. Har man inte råkat ut för kvalstren begriper man nog inte hur jobbiga de kan bli, säger han och ruskar på huvudet.

Mer tid åt hönsen

Vackert och genomtänkt in i minsta detalj, och Teodor får ofta frågan om det verkligen är värt det,

– Det är ju bara ett hönshus, säger folk, men även om inte hönsen bryr sig så gör jag det. Om hönshuset gör det lättare för människorna som ska jobba där, då får de mer tid över för att umgås med hönsen.

Läs också: Hönsraser – 5 trevliga favoriter

Detaljerna som gör det

 Patric Dalfjärd kikar ut ur det fiffiga hönshuset i familjens trädgård.
Patric Dalfjärd kikar ut ur det fiffiga hönshuset i familjens trädgård. FOTO: Thomas Hjertén

Tvättbart golv: Hönshusets golv är täckt med plastmatta som går en decimeter upp på väggarna.

Fri golvyta: Inga reden eller andra byggen på golvet innebär mer golvyta för hönsen att röra sig på.

Tåliga väggar: Insidan av hönshuset är målat med våtrumsfärg som tål att rengöras.

Plats för mat och strö: För att spara plats har Teodor byggt ett väggfast skåp för förvaring under hönsens sittpinne. På det sättet slipper man bygga extra förvaring utanför hönshuset.

 Förvaring inne för mat och strö.
Förvaring inne för mat och strö. FOTO: Thomas Hjertén

Reden med ägglucka: Äggen kan hämtas utan att störa hönsen genom en isolerad lucka i ytterväggen.

 Äggen nås utan att störa hönorna.
Äggen nås utan att störa hönorna. FOTO: Thomas Hjertén
 Öppnas och stängs med snöre.
Öppnas och stängs med snöre. FOTO: Thomas Hjertén

Ingång med draglucka: En bastant trälucka glider på en fals och dras upp och ner med ett snöre. Lätt att öppna på morgonen och tung nog för att vara rävsäker. (Isolerad med 30 millimeter frigolit.)

 Ett litet hjul gör det lätt att dra luckan upp och ner.
Ett litet hjul gör det lätt att dra luckan upp och ner. FOTO: Thomas Hjertén

Dubbla eltrådar: Runt hönshus och utebur sitter elstängsel med två trådar som hindrar rovdjur från att gräva sig in. Ogräsduk med grus på hindrar att gräs växer upp och kortsluter.

 Nätaggregatet för eltrådarna sitter skyddat från regn.
Nätaggregatet för eltrådarna sitter skyddat från regn. FOTO: Thomas Hjertén

Flexibel avdelning: Under redena kan en lös gallervägg med lucka skruvas fast. Perfekt för en höna som behöver hållas för sig själv eller för kycklingar på tillväxt.

Tåliga gödselbrädor: Under sittpinnarna är ytorna klädda med formplywood, tålig och lätt att skrapa rent.

Ventilation: Två ventiler ser till att det blir luftgenomströmning utan drag. En ventil sitter högt uppe vid ytterdörren och en ventil längre ner på väggen på motsatta sidan av huset.

Löstagbara pinnar: Pinnar av 45×45 millimeters reglar som ligger löst i hakar på väggen så att de lätt kan bytas vid behov. Det är viktigt att inte ha för tunna sittpinnar då det kan göra att fåglarna får sneda bröstben.

 Ägg från husets egna leghorn-höns.
Ägg från husets egna leghorn-höns. FOTO: Thomas Hjertén

Teodor Wilsson

Gör: Snickrar, biodling, jakt. Har hållit på med avel och uppfödning av tamfjäderfä.

Bor: Åkersberga, Stockholm.

Familj: Mamma Karin, pappa Mattias och lillasyster Ingrid.

Drömmer om: Att köpa gård på landet och ha många olika djur! Satsa på småskalig produktion av närproducerade delikatesser!

Här hittar du Teodors Facebooksida!

Läs mer om

Gör som 60 000 andra!

Missa inte Lands nyhetsbrev

Få lästips om hem och trädgård, mat och dryck samt djur och natur

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Populära ämnen på Land.se

Upptäck nya platser med

Läs artiklar i säsong

Till toppen