
Många Landläsare blev starkt berörda av artikeln om den 35-åriga trebarnsmamman Sofie Heinered. Hon fick behandling för sin tarmcancer i Uppsala, men biverkningarna var så svåra att behandlingen fick avbrytas. I somras fick Sofie beskedet att cancern är obotlig och att hon bara hade månader kvar att leva.
Startade insamling
Då trädde hennes familj och bästa vänner Mikaela Jakobsson och Sandra Wiklund in. De hittade andra sjukhus i världen som har kommit längre i sin forskning och behandling än Sverige, bland annat i USA och i Portugal. För att kunna bekosta vården startade de en insamling, som nu har nått drygt 1,8 miljoner kronor.
För att få in ännu mer pengar beslöt familjen också att sälja sin Valtra-traktor och en harv på auktionssajten Klaravik. Pengarna hoppas de ska kunna ge Sofie mer tid med sina tre barn. Auktionen avslutades nyligen och inbringade 623 500 kronor.
– Vi är så tacksamma. Pengarna kommer omgående att göra stor skillnad för Sofies behandling. Vi kan nu gå in i nästa fas tillsammans med teamen i USA och Portugal, säger EvaLena Heinered, mamma till Sofie, som hållit ihop försäljningen från familjens sida.





