Gå till innehåll
Shopping Resor
svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
Hus & hem 4 oktober 2019

Så torkar du golvet – som proffsen!

Många använder alldeles för mycket vatten vid våttorkning av golvet. Hushållsläraren Karin Högström visar i SVT:s Go'kväll hur lätt man kan torka golvet utan krångel och kemikalier!

 Använd en lätt fuktad mikrofiberduk och fäst på ett skaft som kan torka i alla vinklar.
Använd en lätt fuktad mikrofiberduk och fäst på ett skaft som kan torka i alla vinklar. FOTO: iStock

Hushållsläraren Karin Högström tycker att många gör fel när de ska torka golvet.

– Många lägger in snygga trägolv och städar sönder dem för att man använder för mycket vatten. Men man ska inte ha så mycket vatten, särskilt inte på trä, säger Karin Högström.

Använder mikrofiberduk

Det är i SVT-programmet ”Go’kvälls” nya miniserie ”Karins hemmahacks” som Karin lär tittarna hur man städar smartare. I stället för en dyngsur golvmopp rekommenderar hon en mikrofiberduk på ett platt skaft.

– Du behöver inte ha den i vatten ens utan det räcker att spreja den med en vattenspruta. Dammet fastnar i duken. Det är så proffsen gör, säger hon.

Läs också: Städa mindre! 6 smarta städknep som ger tid över till annat

Använd diskmedel

Bland rengöringsmedel för golv finns en rad alternativ men det är bara överflödigt, tycker Karin Högström.

– Om du vill torka med medel behöver du inte använda något skarpt. Några droppar diskmedel räcker, säger hon.

Läs också: Så ofta ska du byta sängkläder

Kommentarer

Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.

Läs mer om

Gör som 60 000 andra!

Missa inte Lands nyhetsbrev

Få lästips om hem och trädgård, mat och dryck samt djur och natur

Den information som du lämnar här kommer att behandlas i enlighet med vår personuppgiftspolicy. Vi rekommenderar att du läser den innan du går vidare.

Populära ämnen på Land.se

Läs artiklar i säsong

Till toppen