I säsong:
Landsorts fyr
Landsort ligger i Stockholms södra skärgård. Här ska bostadsarrendatorer kunna friköpa de tomter som deras hus står på. Foto: TT

Är du på jakt efter ett udda boende? Då har du världens guldläge. 

För vad sägs om en 18 meter hög träfyr utanför Umeå? Eller ett barockslott i Strängnäs? 

Om du nu inte föredrar en fästning på Gotland, en gammal kyrka i Kristianstad eller – ett hett objekt för den händige – en masugn i Askersund, i stället.

Alla är unika objekt som finns med på Statens fastighetsverks, SFV:s, heta säljlista med totalt 37 fastigheter. 32 av dem ligger i Sverige.

Igelbäckens masugn
Igelbäckens masugn är ett hett objekt på listan. Foto: Statens fastighetsverk

Bevaras för framtiden

Över hela Sverige finns 2 300 kulturhistoriskt värdefulla byggnader i statens ägo. Och det är dessa som Statens fastighetsverk har i uppgift att ta hand om så att de bevaras för framtiden.

Men detta kostar rätt stora summor. Och nu behöver underhållskostnaderna kapas. Det är därför delar av beståndet avyttras.

Men det är inte till vanliga husköpare man i första hand vänder sig. Statliga myndigheter, kommuner och arrendatorer har förtur. 

I vissa fall kan dock privatpersoner komma i fråga och bli lyckliga ägare till en historisk byggnadsskatt.

– Ja, om det inte blir aktuellt att överföra till en kommun eller annan myndighet inom staten kan det bli aktuellt att sälja till privatpersoner, säger Jon Granstedt, chef för fastighetsrätt på SFV.

Priset är oklart

Men vad är då prislappen på en fyr, ö, ett slott eller någon av de andra fastigheterna på listan?

– Det är omöjligt att svara på innan värderingar är gjorda, svarar Jon Granstedt.

När dessa är gjorda är oklart. Dock är det fullständigt klart att den eller dem som budar hem en raritet från Fastighetsverkets avyttringslista åtar sig ett stort och viktigt uppdrag. Fastigheterna tillhör vårt gemensamma kulturarv och i de fall där det finns skyddsföreskrifter måste köparen följa dem. 

Det går alltså inte att göra lite som man vill med ett slott, en kyrka eller ö av den här kalibern. Och det låter ju rätt rimligt. 

Viby by
Viby by är en samling torp, så kallad ”klungby” under Venngarns slott i Sigtuna. Foto: Wikimedia Commons

32 unika byggnader till salu

Askersund/Karlsborg, Igelbäckens masugn

Dalarö Tullmuseum

Falköping, Åsbotorp

Gotland, Strandridarebostället

Gotland, Fårösunds fästning

Göteborg, Lorensberg

Hudiksvall, Forsa Prästgård 1:11 Forsa Gillestuga

Jönköping, Göta hovrätt

Karlstad, Gamla gymnasiet

Katrineholm, Julita Lantbruksmuseum

Katrineholm, Lagerhuset Julita

Kristianstad, Residenset i Kristianstad

Kristianstad, Araslövs gamla kyrka

Kristianstad, Kungsstugan

Lund, Observatoriet, Romeleåsen, Genarp

Motala, Brunneby kyrka

Norrköping, Johannisborgs slottsruin

Nynäshamn, Landsort

Sigtuna, Viby by

Stockholm, Studenthemmet Forum

Stockholms observatorium

Strängnäs, Oppgården

Strängnäs, Mälsåkers slott

Strängnäs, Tynnelsö slott

Umeå, Cellfängelset

Umeå, Bergudden

Uppsala, Landshövdingens stall

Uppsala, Odinsborg

Uppsala, Salsta slott

Vaxholm, Kronudden

Vellinge, Falsterbohus ruin

Örebro, Kägleholms slottsruin

Mer från Land