Choklad och nougat i en himmelskt kombination.
Choklad och nougat i en himmelskt kombination.Foto: Lena Söderström

Choklad- och wienernougatcups

Baka Choklad- och wienernougatcups. Underbart julgott från Lena Söderströms härliga bok Bakat till jul.

Recept: Lena Söderström

Lena Söderström tipsar:

Smältande gott godis kan du göra i små muffinsformar eller konfektformar. Du kan också hälla choklad- och nougatsmeten i en liten långpanna klädd med bakplåtspapper och skära i bitar när den stelnat helt. Salta mandlar på toppen kan bytas ut mot vanlig sötmandel.

I boken Bakat till julen bjuder Lena Söderström på drygt 60 recept på julens söta, vackra frestelser.
I boken Bakat till julen bjuder Lena Söderström på drygt 60 recept på julens söta, vackra frestelser.

    Ingredienser

  • Chokladlager:
  • 150 g mörk choklad
  • 1 tsk kokosolja
  • Wienernougat
  • 100 g mandelspån
  • 250 g nougat
  • 75 g mörk choklad
  • 75 g ljus choklad
  • Garnering:
  • 14–16 rostade mandlar, gärna salta

Gör så här

  1. Gör så hör
  2. Placera 14–16 små muffinsformar på en bricka.
  3. Smält den mörka chokladen i vattenbad, rör i kokosoljan och låt den kallna men inte stelna. Fördela chokladen i formarna och låt stelna.
  4. Rosta mandelspån i en torr stekpanna under oavbruten omrörning.
  5. Smält nougat och de båda chokladsorterna och blanda till en slät massa. Blanda ner mandelspån, spara 2 msk till garnering. Låt svalna men inte stelna.
  6. Ställ formarna med chokladen i frysen i 10 minuter. Ta ut och fördela i wienernougaten. Toppa med de sparade mandelspånen och lägg på de salta mandlarna. Låt stelna i rumstemperatur. Täck med plastfilm och ställ kallt 1 timme.