

Kolla in den här underbara efterrätten! Cheesecake med citron och mandelbiskvier – godare, enklare och snabbare kan det knappast bli.
Recept: Caroline Hofberg
Med det här superenkla receptet behöver du aldrig mer fundera över vad du ska bjuda på till efterrätt. På bara några minuter har du en lyxig dessert med ingredienser som de allra flesta gillar. Fräsch, syrlig, frisk och söt på samma gång. Garnera med bär från frysen eller efter säsong och servera i fina glas.
Den vanligaste ingrediensen i cheesecake är digestivekex. Här har vi i stället använt mandelbiskvier som ger en mjuk smak som passar fint ihop med citronkrämen.





LRF-medlemskapet ger dig juridisk vägledning, förmånliga rabatter och ett nätverk som förstår din vardag.
Senaste numret hittar du här.