Allmänt

Skolan blev kofadder: Eleverna får en helhetsbild över hur maten görs

Kofadder? Ja visst, tyckte Ransbergs skola som nu är fadder till Elsa.– Det passar så bra in i skolans profil, säger skolkocken och initiativtagaren Carina.

Publicerat: 5 oktober 2015 kl 10:11

Häromveckan skrev Land.se om Anders Widinghoffs planer att starta en kofadderverksamhet. 50 faddrar har redan anmält sig, en av dem är Ransbergs skola i Tibro.

– Jag fick syn på det här och tyckte att det passar jättebra till vår skola där vi jobbar mycket med natur och helheten med en måltid. Det hjälper barnen att få en helhetsbild över hur mjölken görs – från jord till bord, säger skolkocken Carina Andersson.

Elsa har fått en hel skola som fadder. 140 elever och 20 pedagoger är involverade i Elsas liv.Foto: Privat

Läs också: Kul kubbspel ska stötta bönderna

Ransbergs skola är kommunal och har 140 elever från 6-årsverksamhet till årskurs 5. Kon Elsa har fått en monter där det visas bilder och uppdateras med fakta om henne. Under våren hoppas Carina att skolan kan få göra ett besök på Anders gård och träffa fadderkon.

Läs också: Butikerna stöttar mjölkbönderna

– Vi får genom fadderskapet en chans att stödja en mjölkproduktion som är god för djur, människa och miljö, avslutar Carina.

Alexander Wibjörk i årskurs 5 är en av de 140 eleverna som är involverade i kon Elsa.Foto: Privat

Vill du också bli kofadder och stötta en svensk mjölkbonde? Gå in på kofadder.se och anmäl dig.

-----