Godsherre vill göra stockholmare till lantisar – bygger 650 bostäder vid slottet
Här görs ett ambitiöst försök att göra stockholmare till lantisar. En slottsby ska byggas strax utanför länsgränsen – men vissa befarar att de utflyttade storstadsborna inte ska fixa den äkta bygdekänslan.
Affärsmannen Per Taube köpte Steninge slott med ägor för några år sedan. Nu ska markerna kring 1700-talsgodset bebyggas – tanken är att Steninge slottsby ska locka stockholmarna att bli lantisar.
Vacker landsbygd i slottsmiljö, vackra hus och bra kommunikationer ska få storstadsborna att vilja flytta. Området ligger i trakterna av Sigtuna, ungefär en halvtimme med bil från City.
Eller ”inte längre än vad det tar att åka från Danderyd”, som en intresserad man uttrycker det när bygget visas upp.
Steninge slottsby finns inte än, men om två år ska de första husen vara klara.
Här råder högkonjunktur
Det råder goda tider i Mälardalsområdet och husen säljs innan de är byggda, när en tillräckligt stor andel av husen är sålda så startar bygget. Den stora arbetsgivaren i området är Arlanda flygplats, framöver väntas 1 500 personer till få jobb där och nu hoppas projektet bakom slottsbyn att en del av dem ska vilja flytta från stan till landet.
Per Taube är stolt ägare till Steninge slott, där han och familjen bor tidvis.

– Får man tillfälle att förvärva ett sånt här fint ställe så förpliktigar det, säger Per Taube, och syftar på de 380 hektar mark som följde med Steninge slott.
Det bedrivs fortfarande lantbruk i bygden, en stor del av marken som tillhör slottet är utarrenderad till bönder.
– Närhet till Mälaren och en fantastisk rik historia finns här, säger Per Taube.
Markerna har tillhört adelssläkter sedan 1500-talet. Slottet ritades och Nicolas Tessin och stod klart 1705.
Den noggranne skulle påpeka att det också idag är i adlig ägo, då paret Taube på slottet tituleras friherre och friherrinna.
Nedlagt storlantbruk
En gång i tiden var Steninge slott huvudbyggnad i ett pampigt lantbruk.
Fram till 1930-talet fanns en, med tidens mått, enorm mjölkgård på markerna. Omkring 150 kor stod i en stor stenlagård. I dag är den ombyggd till ”slottsgalleria”.

Ägaren till gallerian, Thomas Halldin, hoppas på nya kunder när de 650 planerade bostäderna står klara.
Det krävs ändå lite mer för att locka stockholmarna att flytta ut. En marina, ett stall och närhet till golfbana utlovas. Därtill ska ute- och inomhusgym, samt belysta joggingspår byggas.
Storstadsvanor oroar
En välarbetad arkitektonisk strategi kring områdets upplägg och utformning har lagts upp. Hög standard och exklusiva materialval utlovas. En villa väntas kosta 5-8 miljoner kronor, ett radhus 3-4 miljoner. Lägenheter i flerbostadshus kommer också att byggas.
– När allt är klart kommer man inte behöva åka härifrån, säger Per Taube.

Alla är dock inte övertygade om att det går att skapa den riktiga landsbygdskänslan på det här sättet. Att få stockholmarna som ska förmås bli lantisar att lära sig umgås i sin nya hembygd, hitta till sockenstugan och hembygdsgården kan bli svårt.

Det menar i alla fall Lasse Hellquist i Sigtuna kommuns landsbygdsråd.
– Det här är ett problem i tätortsnära landsbygd. De som flyttar in saknar rötter i bygden och risken är att de fortsätter åka till storstan, där de har kvar sina vänner och umgås i de nätverken, säger Lasse Hellquist.
Närheten till storstaden upplevs som problematisk.
– Vännerna från stan kommer ut och grillar till helgen, sedan åker de hem, säger Lasse Hellquist.
Hur det ska gå får framtiden utvisa. I dagsläget ska omkring 40 procent av de planerade husen vara till salu.











_ebd156fcd6.png)









