Livsmedel

Här ges kunskap om den svenska maten

– Vi vill sälja svenska äpplen så långt det går att få tag på, förklarar butikschef Anna-Lena Hesselgren för barnen som står samlade vid fruktdisken.

De deltar i LRF:s och Icas projekt Vår stora matresa där mellanstadielever besöker både gårdar och butiker under hösten.

Publicerad: 15 oktober 2026 kl 05:50

Kommentera
Butiksanställd berättar om frukt och grönt för barn i mataffärens grönsaksavdelning
Butikschef Anna-Lena Hessselgren berättar om frukt och grönt som produceras i Sverige och om att vissa produkter är importerade. Till höger Anna Samuelsson, lärare som följer barnen från Eiraskolan i Stockholm.Foto: Johan Sedenius

Barngruppen består av ett 20-tal elever i åldrarna elva till tolv år. De går i sjätte klass på Eiraskolan på Kungsholmen i centrala Stockholm. Med sig har de läraren Anna Samuelsson och fritidsledaren Marcus Silvell. Platsen är Ica Kvantum, också den belägen på Kungsholmen. Butiken öppnade 2019 och drivs av handlarparet Pia och Niklas Göransson. Han är för övrigt uppvuxen på en lantgård i Södermanland.

– När frågan togs upp i Icas distriktsstyrelse trodde jag inte att vi skulle få chansen att vara med i projektet och ta emot besök. Barnen ska besöka en gård och det finns ju ingen bonde här i närheten, tänkte jag. Men det gör det ju, Elin Rydström i Ekerö. Jag är jätteglad att det gick i lås, det är så himla roligt att få utbilda och berätta hur det funkar hos oss, säger Icahandlaren Pia Göransson.

Besök på mjölkgård

Elin Rydström som hon nämner driver tillsammans med sin familj den ekologiska mjölkgården Lovö prästgård tre kilometer från Drottningholms slott. Där var barnen på studiebesök en vecka tidigare och fick lära sig mer om arbetet på gården och hur mjölkproduktionen går till.

Upplägget är stommen i Icas och LRF:s utbildningsinitiativ som innebär att omkring 1 000 barn runt om i landet får lära sig mer om svensk matproduktion. Inför besöken på gård och i butik får barnen förbereda sig via LRF:s utbildningsplattform Bonden i skolan, vilken har utvidgats med en butiksdel.

– Hjälp, vad kallt det är! hörs uppspelta rop från Ica Kvantums butiksfrys där det är 19 minusgrader och där barnen –  vissa i kortärmat – för en kort stund får kika in. Under skratt tränger de sig snabbt ut i värmen på lagret igen.

Två personer står i ett lager med dryckesbackar och kartonger bakom sig
Fritidsledaren Marcus Silvell och läraren Anna Samuelsson från Eiraskolan.Foto: Johan Sedenius

Dessförinnan har de lyssnat till butikschef Anna-Lena Hesselgren som har berättat att butiken varje dag tar emot två stora leveranser, en med färskvaror och en med torrvaror. Till det kommer ytterligare 10–15 specialleveranser per dag av till exempel frukt och grönt.

Barnen har fått gissa hur många luncher som lagas i butiken på vardagarna. Alla gissningar hamnar under 100, ganska långt ifrån de omkring 500 luncher som tillreds i butiksköket.

Uppmanar att handla svenskt

Som en röd tråd genom Anna-Lena Hesselgrens ord till barngruppen går uppmaningen att handla svenskproducerad mat, hur den maten är kopplad till svenska gårdar, betydelsen av att handla varor som är i säsong, att arbeta för minskat matsvinn och att på olika sätt ta ansvar för hållbarhet.

– Tänk på att ställa tillbaka varor i butiken som ni kanske inte vill ha så att de inte behöver slängas senare. Se också till att stänga kyl- och fryslock för att spara energi, förklarar hon.

Efter den gemensamma rundvandringen i butiken blir det en övning i mindre grupper där barnen får uppdraget att hitta varor i olika kategorier med Från Sverige-märkningen.

– Det är viktigt att få in verkligheten i klassrummen och värdefullt att komma bakom kulisserna på det här sättet, säger läraren Anna Samuelsson medan barnen letar runt.

Efter en timme är besöket över. Eleverna får varsin påse innehållande svenska morötter, svensk drickyoghurt och en reflex att sätta runt handleden.

Fyra barn och en butikspersonal poserar vid fruktdisken i en mataffär
Eleverna Penny, Alva, Odd och Boston uppskattade butiksbesöket och mötet med Icahandlaren Pia Göransson.Foto: Johan Sedenius

– Jag tycker att det har varit väldigt roligt att vara på bondgården och se alla djur och leta efter varor här i butiken, säger Odd när Land Lantbruk får en kort pratstund med några av barnen som alla bor i Stockholms innerstad.

Kamraten Penny fyller i:

– Det har varit kul att inte bara vara i klassrummet och hålla på med böcker hela tiden utan få se saker på ett lite annorlunda sätt.

Alva konstaterar att hon har lärt sig en del nytt.

– Till exempel att vissa bondgårdar är specialiserade på vissa saker. Det visste jag inte, eller bara lite.

Två leende personer står framför fruktavdelningen i en livsmedelsbutik
Intresset för projektet Vår stora matresa har vuxit till en kö av aktörer som vill medverka, enligt LRF:s projektledare Rebecca Källström till höger. Icahandlare Pia Göransson ser ett stort värde i att utbilda framtida kunder.Foto: Johan Sedenius

Stort intresse

Projektledare Rebecca Källström vid LRF har diskret följt aktiviteterna i butiken den här eftermiddagen och slår fast att intresset för Vår stora matresa är mycket stort.

– Vi har en kö av skolor, gårdar och handlare som vill vara med. Det är väldigt kul och ett angenämt problem, säger hon och berättar att alla de besök som görs på gårdar och i butiker under hösten kommer att utvärderas. Resultaten tas vidare till LRF:s och Icas gemensamma styrgrupp för diskussion om projektets framtid.

Icahandlare Pia Göransson är mer än nöjd.

– Det finns så många vinster med ett sådant här projekt. Barnen som har varit här är förhoppningsvis våra kunder om några år. Redan nu kan de hemma med familjen berätta vad de har lärt sig om hur vi i olika led tillsammans arbetar för svenska livsmedel och prata med sina kompisar. Spridningseffekten är jättestor.

Fakta: Många osäkra på matens ursprung

Ica och LRF har låtit Verian undersöka barns kunskaper om svensk matproduktion. Den visar:

  • 67 procent tycker att det är viktigt att äta mat som kommer från Sverige.
  • De främsta skälen är miljön (41 procent), att djuren har det bättre (33 procent) samt att stödja svenska bönder (27 procent).
  • 56 procent av barnen vet sällan eller aldrig vilket land maten de äter kommer ifrån.
  • 47 procent vet inte hur pasta produceras innan den kommer till affären.
  • 44 procent vet inte hur korv produceras innan den kommer till affären.
  • 39 procent vet inte hur ost produceras innan den kommer till affären.

    Fotnot: Undersökningen har genomförts av Verian. Den bygger på 1 031 intervjuer med barn i åldrarna 8–15 år i Sverige, via föräldrar i den slumpmässigt rekryterade Sifopanelen. Datainsamlingen genomfördes under perioden 20–24 maj 2026.

Vad tycker du?

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.