Kring månadsskiftet öppnade Vitaby mejeri i trakterna av Simrishamn. Mjölken kommer från kor som betar i hagarna kring gården.
– Min sambo är mjölkbonde, så det här passar bra. Min tanke var att jag ville göra något hemmavid så jag satsade på det här, säger Cecilia Olsson.
Läs också: Småskaligt uppror: Mjölktrenden når västkusten
Som världens bästa mormor
Cecilia har just öppnat sitt gårdsmejeri. Med det har hon tagit upp en gammal släkttradition.
– Min mormor, världens bästa mormor, var mejerska. Hon lever inte i dag men om hon hade gjort det så är jag säker på att hon varit glad, säger Cecilia Olsson.
Läs också: Så fick Ann gårdsmejeriet att blomstra

Vitaby ligger i Simrishamn, bara några kilometer från Mellby, där hennes mormor arbetade en gång i tiden.
– Jag utbildade mig och nu i början så kommer jag att producera mjölk och filbunke, säger Cecilia Olsson.
I framtiden hoppas hon på att kunna vidga utbudet med ostar av flera olika slag på det nystartade gårdsmejeriet.





