Cowfunding – köp en andel av en ko
Inom kort kan boende i Mälardalen köpa kött från djur som haft ett gott liv och betat utanför Enköping. Cowfunding är en skånsk idé som flyttat norrut.
Köp en andel i djuret på nätet och få all information hur det levt. Efter slakt kan du ställa en fin och etiskt producerad biff på bordet.
Simtuna Prästgård i Fjärdhundra norr om Enköping blir den första gården i Mälardalen att ansluta sig till företaget Cowfunding, det berättar Land lantbruk.
– Jag vill inte vara en anonym producent, utan vill att kunderna som köper vårt kött ska veta från vilken gård det kommer och hur djuren har fötts upp, säger lantbrukaren Marcus Eriksson, till Land lantbruk.
Korta transporter av slaktdjuren
Djuren från Fjärdhundra slaktas i Sörby, drygt en och en halv mil från gården. Köttet hängmöras och säljs direkt på gården. Blir det färskt kött över fryses det in och säljs i gårdsbutiken.
– Visst får vi lite mer betalt på det här sättet, men framför allt är vi nyfikna på konceptet som stämmer väl med vår filosofi. Det här gör också att man syns lite mer och det kan förhoppningsvis öka vår egen försäljning, säger Marcus Eriksson, till Land lantbruk.
Samma metod som för lyxkött
Gården har 75 djur av raserna Hereford och Charolais. De är uppfödda på gräs, får inget kraftfoder och sommartid går de på naturbete.
– Visst får vi lite mer betalt på det här sättet, men framför allt är vi nyfikna på konceptet som stämmer väl med vår filosofi. Det här gör också att man syns lite mer och det kan förhoppningsvis öka vår egen försäljning, säger Marcus Eriksson.
Metoden att sälja kött används också av den gård som säljer Sveriges dyraste biff, wagyu-köttet.
Läs också: Fler nyheter på Land.se - Landkoll!












_ebd156fcd6.png)













