I säsong:

Det var på kvällen den 4 januari som tåget mellan Kiruna och Luleå plötsligt blev strömlöst och ståeende utanför Nattavaara. Stoppet kunde ha slutat illa för resenärerna. Det inträffade under vinterns hittills värsta köldknäpp, temperaturen i Nattavaara var vid tillfället -39°C.

– Det var 150 personer ombord på tåget på väg ner mot Luleå. Inget bussbolag ville köra dem, så vi fick öppna affären och församlingshemmet, säger Dirk Hagenbusch, ordförande i den ekonomiska förening som driver lanthandeln.

Nattavaara ligger långt upp i norr och har järnvägsstation.
Nattavaara ligger långt upp i norr och har järnvägsstation. Foto: Istock, Achim Olbrich

Inte första tågstoppet i Nattavaara

Det är inte bara kylan som satt stopp för tåget i Nattavaara. För två år sedan fick passagerare räddas under värmen.

– Det var 33 grader varmt vid det tillfället, säger Dirk Hagenbusch.

SJ blir delägare i lanthandeln

Som tack för hjälpen och engagemanget tackar nu SJ Nattavaaraborna genom att bli delägare i butiken samt genom att bidra med en symbolisk summa på 10 000 kronor till kyrkans barnverksamhet och hembygdsföreningen.

– Det är kul att de går in i vår ekonomiska förening som driver lanthandeln. Jag är glad att de uppskattar vår hjälp, säger Dirk Hagenbusch.

Mer från Land