Gösgryta med blåmusslor och fänkål
Blåmusslor i fiskgrytan är både miljösmart och proteinrikt.Foto: Andreas Hylthén

Gösgryta med blåmusslor och fänkål

Enkel men mycket god och smakrik fiskgryta med gös, blåmusslor och fänkål.

Recept: Anders Johnsson

Blåmusslor är en riktigt miljösmart råvara som hjälper till att rena haven där de odlas. De är dessutom proteinrika OCH en fantastisk smaksättare. Se till att alla musslor är stängda när de stoppas i kastrullen, och att de öppnat sig när du tar ut dem, tipsar Anders Johnsson som skapat receptet. Receptet kommer från boken ”Gös” av Anders Johnsson och Andreas Hylthèn.

    Ingredienser

    Beräknat för 4 portioner
  • 300–400 g gösfilé, utan skinn och ben
  • 1 nät blåmusslor, sköljda
  • en skvätt neutral matolja
  • 0,5 fänkål
  • 1 morot, tvättad
  • 1 gul lök, skalad
  • 0,5 dl gott vitt vin, gärna rieseling
  • 4 dl grädde
  • ev. lite maizena till redning
  • salt

Gör så här

  1. Lägg de sköljda musslorna i en ganska stor kastrull som har ett passande lock. Skvätt i lite olja och ställ på spisen på hög värme.
  2. Fräs musslorna i ca 30 sekunder under omrörning innan du slår på vinet och sätter på locket.
  3. Låt koka upp så att musslorna öppnar sig, det går ganska fort.
  4. Ställ kastrullen åt sidan med locket på och låt dra i 15 minuter.
  5. Skär upp löken i klyftor, moroten i skivor och dela fänkålen i tärningsstora bitar. Spara fänkålsdillen till garnering.
  6. Skär sedan gösen i ganska stora bitar, lagom att få plats på en sked.
  7. Nu är det dags att ta av locket från musslorna och sila ned vätskan i en ny kastrull. Tillsätt grädden till musselbuljongen och koka upp försiktigt. Smaka av med salt. Låt småputtra och red eventuellt av med lite maizena för att få en lite simmigare konsistens, men ej för tjock.
  8. Lägg nu i morötterna, löken och fänkålen och låt koka upp. Lägg sedan i gösbitarna och låt allt koka försiktigt några minuter tills gösen är klar.
  9. Lägg i musslorna och rör runt, sedan är det bara att smaka av en sista gång och servera rykande het i skålar toppade med fänkålsdillen.
  10. Servera gärna tillsammans med kokt potatis eller ett gott bröd.