Recept 30 juni 2017
Fläderchampagne – läskande och god
Spara den ljuvliga fläderdoften på flaska. Så här gör du en festlig och bubblig fläderchampagne.
Receptet kommer från Lands matskribent Katarina Ekström, fler goda recept och utförliga beskrivningar hittar du på hennes blogg.
Läs också: Så gör du saft av fläderblommor
Fläderchampagne
Skriv ut
Ingredienser
- 15-20 klasar fläderblom
- 2 ½ dl vitt strösocker
- 1 msk opastöriserad äppelcidervinäger
- 2 liter vatten
- 1 ekologisk citron (obs! Eko är viktigt här)
Gör så här:
- Inspektera den doftande blomsterhögen. Eventuella insekter ska bort, men du ska absolut inte skölja blommorna. Vi vill inte mista en enda av de viktiga mikroorganismerna.
- Jag klipper bort det mesta av det gröna och lägger blommorna tillsammans med socker, vinäger och vatten i en glasburk.
- Riv i det yttersta gula skalet av citronen, som (tjat, tjat) ska vara ekologisk, och pressa i citronsaften.
- Fäst en ren duk över öppningen på burken och ställ den på kylen. Låt stå i två dagar.
- Sila, fyll i petflaskor och sätt på lock. Lämna några centimeter eftersom trycket ökar när det börjar bildas kolsyra. Petflaskor eller inte kan diskuteras, men jag vill inte riskera att flaskorna exploderar. Dessutom återanvänder jag dem. Använder du glas så måste flaskan pysas, det vill säga öppnas för att lätta på trycket.
- Låt flaskorna stå framme för att främja kolsyrebildning. Känn på flaskorna som blir stumma och hårda när processen tagit fart. Min erfarenhet är att det tar ett par dagar, ibland tre.
- Förvara sedan i kyl. Drycken håller sig ett par månader i kylen.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.