Recept 30 augusti 2017
Hirams berömda svartvinbärssylt – så gör du
Kokboksförfattaren och matskribenten Märit Huldt, känd under signaturen "Hiram", har komponerat många recept som lever kvar än i dag. Här är ett av guldkornen – den suveräna svartvinbärssylten.
Det här är ett originalrecept som kommer från Lands Katarina Ekeström, som driver bloggen Skog till bord.
Det finns en uppsjö av olika varianter men våga testa originalet, även om det innehåller stora mängder socker. Nu du är klar kommer du att förstå varför den är så älskad!
Kom ihåg: Sylten kan verka lös när den slevas upp men den kommer att sätta sig. Receptet går inte att dubbla utan satsen måste göras i omgångar.
Läs också: Rårörda lingon – så gör du
Hirams berömda svartvinbärssylt
Skriv ut
Ingredienser
- 1 kg svarta vinbär
- 1 liter vatten
- 2 kg socker
Gör så här:
- Repa och rensa vinbären. Koka bären med vattnet i 15 minuter.
- Lyft av grytan och rör i sockret. Rör tills sockret smält. Sleva upp sylten i väl rengjorda, heta glasburkar.
- ”Färdigt! Enkelt, lätt avklarat – underbart gott!” Så avslutar Hiram sitt syltrecept.
Kommentarer
Genom att kommentera på Land så godkänner du våra regler.